بلاگ

معرفی اسپشیال تری به‌ همراه روش ساخت آن

در این مقاله قصد داریم همه چیز را درباره اسپشیال تریو روش ساخت آن به شما عزیزان توضیح دهیم.
اسپشیال تری، یا به‌اصطلاح قاشک، یک تری اختصاصی برای بیمار است که بیشتر در پروتز متحرک کاربرد دارد. در واقع برای اینکه قالب نهایی دقیق و بی‌نقص ساخته شود، اسپشیال تری را می‌سازند. آگر میخواهید در زمینه دندانسازی اطلاعاتی کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم به مقالات آشنایی با گچ دندانسازی و پرسلن چیست سر بزنید.

روش‌ ساخت اسپشیال تری:

یکی از روش‌های ساخت اسپشیال تری، استفاده از آکریل خودپخت مخصوص است که به نام finger adapted شناخته می‌شود.
قدم اول برای ساخت قاشقک، مشخص کردن محدوده ساخت آن روی کست گچی است. جهت خرید گچ دندانسازی به دندانساز مراجعه نمایید. بعد از اینکه قالب‌گیری اولیه از دهان بیمار انجام شد و کست گچی را ساختید، نیاز است که آندرکات هارل ریلیف کنید.
بعد از حذف نقاط آندرکات به کست گچی بیوفیلم بزنید. حالا ۲۵ گرم از اکریل قاشک را با ۱۰ گرم از مونومرش مخلوط کنید و ۳۰ ثانیه هم بزنید‌.
حدود دو دقیقه طول می‌کشد تا مخلوط آماده شود.
خمیر بدست آمده را روی یک سطح صاف پهن کنید؛ سپس با یک جسم صاف و محکم مثل شیشه، فشار دهید و ضخامت موردنظر را ایجاد کنید.
حالا خمیر را روی کست گچی بگذارید و با فشار ملایم، شکل دهید. در اینجا می‌توانید موارد اضافی را بردارید.
با آکریل یا رزین، یک دسته مناسب در حدود یک سانت بسازید. حال آکریل را به حال خود بگذارید تا سفت و پلیمری شود؛ سپس تری را از کست جدا کنید.
بعد از انجام کار و صیقل دادن تری اختصاصی، سوراخ‌هایی با فرز آکریل‌بر یا رند کارباید داخلش ایجاد کنید. این‌کار باعث می‌شود که آلژینات داخل تری گیر مکانیکی بهتری داشته باشد و قالب‌گیری ثانویه دقیق‌تر انجام شود.
اکنون ساخت تری اختصاصی بیمار تمام شده و تری آماده قالب‌گیری ثانویه است.

روش‌ ساخت اسپشیال تری:

نکات کاربردی ساخت اسپشیال تری :

ساخت تری قالب‌گیری حداقل یک یا چند روز قبل از قالب‌گیری نهایی باید انجام شود. در غیر این‌صورت، تغییرات آکریل به قالب منتقل می‌شود و نتیجه مطلوب به‌دست نمی‌آید.
این روش برای بیماری استفاده می‌شود که مخاط غلیظ و چسبنده به استخوان داشته‌باشد‌.
قبل از اینکه آکریل را روی کست بخوابانید، با توجه به مخاط دهانی و همچنین فلوی ماده قالب‌گیری، نیاز است که یک فاصله بین کست و تری ایجاد کنید. البته بعضی از موارد مثل قالب‌گیری زیک اکساید اوژنول، نیاز به ایجاد این فاصله ندارند چون آکریل به‌اندازه کافی تغییرات دارد.

نتیجه گیری:

امیدواریم این مطلب برای شما کاربردی باشد و در حرفه خود از آن بهره ببرید. همچنین شما برای خرید محصولات مصرفی دندانپزشکی و دندانسازی می‌توانید به قسمت فروشگاه سایت مراجعه کنید و محصول مورد نیاز خود را تهیه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *