بلاگ

بررسی عوارض کامپوزیت دندان

کامپوزیت

در این مقاله می خواهیم در رابطه با عوارض کامپوزیت دندان صحبت نماییم و شما را با این عوارض آشنا سازیم.

زیبا کردن لبخند خود به وسیله روشی جدید

کامپوزیت دندان یک روش جدید برای رفع نواقص افراد می باشد. در این روش دندانپزشک بدون تراش دادن دندان ها آن ها را با استفاده از مواد های مخصوصی کاور کرده و نواقص را برطرف می‌نماید. کامپوزیت دندان در کنار مزیت هایش معایبی نیز دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

مزیت کامپوزیت همان تراش نخوردن دندان ها می باشد، این مزیت یک عامل مهم در تصمیم گیری افراد است. در روش لمینت دندان ها تا مقداری تراش می خورند و مینای خود را از دست می دهند، ولی در کامپوزیت دیگر با این فرآیند سر و کار نداریم.

یکی دیگر از مزیت کامپوزیت دندان قیمت بسیار مناسب آن نسبت به لمینت دندان می باشد‌، این فاکتور نیز عامل مهمی در تصمیم‌گیری فرد می باشد. از عوامل دیگر می توان به مدت زمان کوتاه این کار اشاره کرد. در کامپوزیت دندان بر عکس لمینت دندان تنها در یک جلسه ۴ الی ۵ ساعته تمام کار تمام می شود.

در بالا به چند مورد از مزیت های کامپوزیت دندان اشاره کردیم، در نظر داشته باشید این روش سبب اصلاح نافرمی و نامرتبی دندان های شما می شود. همچنین برای شما یک لبخند زیبا و جذاب را به ارمغان می آورد.  می توانید با توجه به خواست خود رنگ آن را انتخاب کرده و از زیبایی و جذابیتش لذت ببرید. حال به معایب و عوارض این کار می‌پردازیم تا شما با چشم باز و دید کامل دست با چنین اقدامی بزنید و بتوانید بهترین تصمیم را برای زیبایی دندان های خود بگیرید.

عوارض و معایب کامپوزیت دندان

همانطور که قبلا اشاره شد کامپوزیت دندان راه نجات افرادی می باشد که با مشکلات ظاهری دندان مواجه هستند. اما باید در نظر داشت که این روش فقط دارای حسن نیست، بلکه معایب و عوارض دارد که می تواند دامن گیر شخص شود.

یکی از عوارض و معایب کامپوزیت دندان رنگ پذیری آن است. شما بعد از انجام این کار باید تا جای ممکن از مصرف مواد غذایی که رنگ دار هستند مثل چای و قهوه و.. خودداری نمایید. همچنین مصرف سیگار و قلیان و … نیز سبب تغییر رنگ کامپوزیت ها می شود.

اگر با تغییر رنگ کامپوزیت های خود مواجه شدید به دندانپزشک مراجعه کرده تا با انجام پولیش رنگ زرد به وجود آمده را ازبین ببرد. این موضوع یکی از دلایلی می باشد که سبب می گردد شما به صورت دوره ای بعد از انجام این کار به دندانپزشک مراجعه نمایید.

کامپوزیت

یکی  دیگر از عوارض آن ورقه ورقه شدن و یا ایجاد پوسیدگی می باشد. این عارضه به علت تبحر نداشتن دندانپزشک ایجاد می‌گردد. اگر پزشک تبحر و تجربه کافی را نداشته باشد در هنگام نصب کامپوزیت بر روی دندان با مشکل روبرو خواهد شد، و باعث ایجاد مشکلات زیادی برای دندان می شود که دیگر جبران پذیر نیست. پس یکی از مهم ترین عوارض کامپوزیت دندان درست نصب نکردن آن می باشد. اگر کامپوزیت به درستی جایگذاری و نصب نشده باشد سبب گیر کردن نخ دندان می شود و حالت آزار دهنده ای را ایجاد می کند، و سبب می شود بهداشت دهان و دندان با مشکل روبه رو گردد. همین عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز مشکلات زیادی مثل پوسیدگی دندان و پوسیدگی لثه ها را به همراه دارد.

این مطلب را هم بخوانید: تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

بررسی معایب دیگر کامپوزیت دندان

این عوارض شامل افرادی می شود که عادت به ساییدن دندان هایشان به هم دارند و یا در خواب دندان قروچه می کنند. کامپوزیت ها استقامت و مقاومت زیادی در برابر ساییده شدن ندارند، و اگر به طور پیوسته و با شدت این کار ادامه پیدا کند سبب ازبین رفتن کامپوزیت می شود. این کار سبب به وجود آمدن تراش و یا ترک در سطح کامپوزیت شده و فرد را با مشکلاتی روبرو می کند. البته در نظر داشته باشید اگر یک ماده غذایی سفت و ماده سخت را نیز بجویید  و یا گاز بگیرید در این صورت نیز، به کامپوزیت آسیب وارد می شود. حتما برای انجام کارهای درمانی، زیبایی و … به مرکز مطمئن و پزشک متبحر مراجعه کنید تا از موادی با کیفیت بالا برای شما استفاده کنند. در کل کامپوزیت دندان ضرر زیادی ندارد، شاید بعد از انجام آن تا چند روز دندان ها آسیب پذیر شوند و درد بگیرند. این روش برای بیشتر رده های سنی که مشکلات ظاهری در دندان ها و لبخندشان دارند انجام می‌گیرد.

 

خرید گچ دندانسازی از فروشگاه دندانساز

طول عمر این مواد بر روی دندان ها

طول عمر کامپوزیت دندان بستگی به عوامل بسیاری دارد، یکی از عوامل مهمی که طول عمر کامپوزیت ها را مشخص می کند عادت های افراد در بهداشت دهان و دندان می باشد. اگر به طور پیوسته از نخ دندان و مسواک و شوینده های دهان استفاده شود طول عمر کامپوزیت ها افزایش پیدا می کند.

طول عمر کامپوزیت

قبل از انجام هر کاری ابتدا با افراد متخصص در این زمینه مشاوره کنید و نمونه کار های پزشک معالج خود را از نزدیک ببینید. انجام این قبیل کار ها اگر درست و اصولی نباشد سبب ایجاد صدمات زیاد و جبران ناپذیری خواهد شد و فرد را تا سالیان سال با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد کرد. پس با یک تحقیق درست می توانید زیبایی را به دندان های خود بازگردانید و لبخندی جذاب داشته باشید. این مشکلات می تواند دامن گیر شخص شود و تا مدت ها او را درگیر مشکلات زیادی کند. دندان عضوی حساس و مهم می باشد پس باید قبل از هر اقدامی همه جوانب را بسنجید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *