راهنمای کامل بلوک زیرکونیای دندانی

در بسیاری از روش های ترمیمی دندانپزشکی از زیرکونیا (Zirconia) استفاده می‌گردد زیرا به پزشکان کمک می‌کند تا بتوانند بهترین راهکار درمانی را بر روی بیمار اجرا نمایند. زیرکونیا در اشکال مختلفی مانند پست‌های دندانی زیرکونیایی، تاج و بریج دندان بر پایه زیرکونیا و بلوک‌های زیرکونیایی دندانی استفاده می‌شود. با ما در مقاله راهنمای کامل بلوک زیرکونیای دندانی همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را در این زمینه به شما ارائه دهیم.

چرا از بلوک زیرکونیا در دندانپزشکی استفاده می‌شود؟

بهره‌گیری از بلوک‌های زیرکونیای مخصوص دندان به طور فزاینده‌ای در سال‌های اخیر محبوبیت یافته است، دلیل این امر را میتوان به ارائه پیشرفته‌ترین ترمیم‌های بدون فلز از نظر تکنولوژیکی (توسط زیرکونیا) مرتبط دانست.

بلوک زیرکونیا به شدت شفاف، بدون فلز، 100% زیست سازگار و بسیار بادوام است. علاوه بر این، بلوک زیرکونیا با دندان‌های شما اتصال محکمی برقرار می‌کند. همه این دلایل باعث می‌شود محبوبیت زیرکونیا در زمینه دندانپزشکی روز به روز افزایش بیابد. این محدودیت در حدی است که حتی با وجود قیمت بالای زیرکونیا اکثر دندانپزشکان و بیماران این روش درمانی را ترجیح می‌دهند.

بلوک زیرکونیای مخصوص دندان از اکسید کریستالی زیرکونیوم ساخته شده و دارای یک اتم فلزی درون کریستالی است. ساختار این اتم فلزی به‌گونه‌ای که نمی‌توان آن را به عنوان فلز شناسایی کرد.

به دلیل دوام بسیار زیاد و زیست سازگار بودن این ماده، جراحان یا پزشکان از بلوک زیرکونیای مخصوص دندان در پروتزهای مختلف استفاده می‌کنند. در برخی موارد حتی از زیرکونیا در ایمپلنت‌های دندانی نیز استفاده می‌شود زیرا به نوعی قوی‌ترین ماده برای انجام این کار است.

با وجود اینکه محصولات متعددی در صنعت دندانپزشکی استفاده می‌شود، بلوک زیرکونیای دندانی در بین دندانپزشکان و بیماران شهرت و محبوبیت بیشتر دارد زیرا فرایند تولید آن بسیار پیشرفته است.

علاوه بر این، زیرکونیا تأییدیه سازمان‌های معتبر دندانپزشکی جهان (همچون سازمان دندانپزشکی آمریکا یا ADA American Dental Association) را دارد. در طول سالیان اخیر، بلوک‌های زیرکونیا همواره آزمایش‌های مختلفی را پشت سر گذاشته‌اند و همواره بر بی‌خطر بودن این ماده تأکید شده است.

زیرکونیای دندانی

نکات مهم در مورد زیرکونیای دندانی

در این قسمت قصد داریم به طور کلی در مورد مراحل استفاده از زیرکونیای مخصوص دندان اشاره کنیم. هر یک از این مراحل باید توسط متخصصان باتجربه انجام گردند تا نتیجه کار با کیفیت خوبی ارائه شود.

 • اولین مرحله،‌ تعیین بلوک مناسب بیمار است. انتخاب بلوک‌های زیرکونیای دندانی متناسب با وضعیت بیمار ضروری‌ترین مرحله به شمار می‌‌آيد زیرا اندازه و شکل تاج یا بریج را تعیین می‌کند. این بلوک‌ها روی دستگاه فرز ثابت شده و سپس با استفاده از اسکنر CAM/CAD اسکن خواهند شد.
 • مرحله بعدی تنظیم پارامترها است، این پارامترها با توجه به ضریب انقباض بلوک‌های زیرکونیا محاسبه خواهند شد. پس این مرحله، فرایند آسیاب کردن توسط یک متخصص انجام می‌گردد.
 • متخصص محصولات مدنظر را وارد کوره سینترینگ می‌کند و پس از اتمام پخت، محصول را بیرون می‌آورد. پس از این مرحله می‌توان زیرکونیای تهیه شده را در درون دهان بیمار قرار داد.
 • نیاز به ترمیم دندانپزشکی زیبایی: مردم عاشق داشتن دندان‌هایی هستند که برق ستارگان را یادآور می‌شوند. بلوک زیرکونیای چند لایه سه‌بعدی دندانی، و Ivoclar Vivadent Bleach BL Shade نوعی از زیرکونیا هستند که به وسیله آن‌ها می‌توان به این لبخندهای درخشان دست یافت. بر اساس قوانین ترمیم زیبایی دندانپزشکی، در روند تولید این بلوک‌ها فرایند رنگ‌آمیزی مایع وجود ندارد.

همان طور که مشاهده کردید، مراحل تهیه و همچین نصب بخش ترمیمی با استفاده از زیرکونیا سادگی بسیار بیشتری نسبت به راهکارهای دیگر ترمیم دندان دارد. همین سادگی و جلوه زیبای زیکونیا موجب شده تا روز به روز بر محبوبیت این ماده ترمیمی افزوده گردد.

حتی نگهداری از دندانی که به وسیله زیرکونیا ترمیم شده است در مقایسه با سایر روش‌های ترمیمی راحت‌تر خواهد بود.

در ادامه مبحث آشنایی با زیرکونیای دندانی، به زیرکونیای سه بعدی خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های بلوک زیرکونیای دندانی سه‌بعدی

با رعایت اصول ابتدایی بهداشت دهان و دندان، می‌توان برای سال‌های متمادی از دندان‌های ترمیم شده طبق روش زیرکونیا بدون هیچ مشکلی خاصی استفاده نمود.

نفوذپذیری ظریف، پخش یکنواخت و اثرات بسیار مناسب برای افزایش زیبایی دندان موجب شده تا بیشتر دندانپزشکان زیرکونیای سه‌بعدی را برای بیماران انتخاب نمایند. استحکام بالاتر از 600 مگا پاسکال، عدم استفاده از سرامیک و بهره‌گیری از رزین‌های کامپوزیت مورد استفاده در بازار را می‌توان از جمله دلایل محبوبیت این نوع زیرکونیا دانست.

زیرکونیای سه‌بعدی با بهره‌گیری از درجه بالای اثرات فلورسانس و اپال سانس موجب شده تا ترمیم کامل زیرکونیومی دندان‌های قدامی به واقعیت تبدیل گردد و بیمار پس از طی نمودن روند درمان، دوباره لبخند زیبای خود را مشاهده کند.

داشتن بافت شفاف، رنگ نرم و درخشندگی ظریف از سایر مزایای ترمیم بلوک زیرکونیای دندانی به صورت چند لایه و سه‌بعدی به شمار می‌آیند.

تفاوت زیرکونیای سه بعدی با سایر روش‌های ترمیم دندان را می‌توان در فرایند کلی ساخت و جایگذاری مواد ترمیمی درون دهان بیمار دانست. در حالی که استفاده از سایر مواد ترمیمی می‌تواند برای بیمار خطرناک باشد (البته در موارد اندک)، بهره‌گیری از زیرکونیا هیچ خطری را به دنبال نخواهد داشت.

ویژگی‌های بلوک‌ روکش زیرکونیا برای دندان قدامی

بلوک زیرکونیای مخصوص دندان مدل cad cam با سفیدکننده زنده Ivocal و سایه BL1,BL2,BL3,BL4 به حالت پیش رنگی درمی‌آید. اثر ترمیم سایه سفیدکننده در 6 لایه انتقال از انسیزال، روند ترمیم سفیدکننده (bleach restoration) برای افزایش زیبایی را بازیابی می‌کند.

تمامی مراحل گفته شده باید توسط یک متخصص دندانپزشکی اجرا گردد، اگرچه در قسمت قبل در مورد بی‌خطر بودن استفاده از زیرکونیا صبحت کردیم، اما باید به این نکته مهم اشاره کرد که یک ترمیم زیرکونیایی تنها زمانی موفقیت‌آمیز خواهد بود که تحت نظر یک تیم پزشکی مجرب انجام گردد.

قاعدتاً عدم انجام فرایند ترمیم توسط تیم مجرب، موجب هدر رفت کلی هزینه و زمان شما خواهد شد. بنابراین،‌ بهتر است پس از انتخاب این روش ترمیمی،‌ به یک تیم پزشکی باتجربه و حرفه‌ای مراجعه نمایید تا در روند کلی ترمیم مشکلی پیش نیاید.

زیرکونیای دندانی

مشخصات زیرکونیای دندانی

بلوک‌های زیرکونیای مخصوص دندان دارای مشخصه‌های خاصی هستند. از جمله این مشخصات زیرکونیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بلوک‌های زیرکونیای دندانی به دلیل دارا بودن خواص مکانیکی بالا، جزو مواد ترمیمی دندان محسوب می‌شوند.
 • این بلوک‌ها دارای ویژگی های منحصر به فردی مانند تبدیل فاز، استحکام بالا، مقاومت در برابر شکست هستند و عمدتاً توسط فرایند ساخت (manufacturing process) کنترل خواهند شد.
 • یکی دیگر از ویژگی منحصر به فرد بلوک زیرکونیا این است می‌توان از آن برای کار بر روی چارچوب فلزی و آلومینا بدون هیچ مشکلی استفاده کرد.
 • همان طور که گفته شد در برخی موارد از چارچوب فلزی در زیرکونیا استفاده می‌شود. با این حال، اگرچه محصول حاصله از این روند ظاهر زیبایی خواهد داشت، اما با محدودیت‌های خاصی همراه است. زیرکونیای مورد استفاده در این حالت شفاف نیست، بنابراین نمی‌توان از زیرکونیا در مکان‌هایی استفاده کرد که باید چندین دندان بیمار به صورت ردیفی ترمیم گردند.

این موارد تنها چند مشخصه کلی از بلوک‌های زیرکونیا هستند. در ابتدای کار بلوک‌های زیرکونیا به منظور حل کردن مشکل شکنندگی آلومینا تولید می‌شدند، اما امروزه این بلوک‌ها حتی شکست احتمالی ایمپلنت‌ها را نیز به حداقل رسانده‌اند.

فرایند کلی  استفاده از این نوع زیرکونیا در صنعت دندانپزشکی با آسیاب کردن بلوک‌های زیرکونیایی آغاز خواهد شد و سپس فرایند قرار دادن آن‌ها در درون دهان بیمار انجام می‌گیرد. همانند سایر روش‌های ترمیمی، استفاده از زیرکونیا نیازمند یک سری رسیدگی‌های ساده توسط بیمار است.

انواع بلوک زیرکونیای مورد استفاده در تاج دندان

در قسمت قصد داریم شما را با انواع بلوک‌های زیرکونیایی آشنا کنیم که معمولاً در قسمت تاج دندان یا  CROWN مورد استفاده قرار می‌گیرند.

زیرکونیای جامد دندان

زیرکونیای دندانی جامد (Solid Zirconia) در مقایسه با زیرکونیای دارای شفافیت بالا سخت‌ترین ماده زیرکونیایی است. نکته قابل توجه این است که زیرکونیای جامد می‌تواند نیروی جویدن و نیروی دندان قروچه را بهتر تحمل کند.

بلوک‌های جامد زیرکونیا بیشتر برای دندان‌های درمان شده با کانال ریشه (ROOT CANAL) استفاده می‌شوند، زیرا با ارائه حمایت بیشتر به دندان‌های دیگر نیز کمک می‌کنند. از آنجایی که زیرکونیای جامد مات است، برای دندان‌های خلفی یا عقبی مناسب‌تر خواهد بود.

زیرکونیا با شفافیت بالا (High-translucent Zirconia)

این زیرکونیا با داشتن شفافیت بالا می‌تواند برای ترمیم دندان‌های جلویی شما استفاده گردد زیرا با رنگ طبیعی دندان بیشتر افراد مطابقت دارد. در مقایسه با سایر بلوک‌های دندانی، این بلوک دارای استحکام بیشتری است. در درمان‌های ارتودنسی یا تراز دندان‌ها از بلوک زیرکونیای دندانی استفاده نمیشود.

در اینجا باید اشاره کنیم که هرچند زیرکونیای شفاف از استحکام خوبی برخور‌دار است، اما این استحکام به اندازه زیرکونیای جامد نخواهد بود. بسیاری از دندانپزشکان زیرکونیای ترسپرنت (شفاف) را در مناطقی به کار می‌برند که جلوه کلی لبخند شما را ایجاد می‌کنند.

زیرکونیای شفاف یک انتخاب عالی برای افرادی است که دندان‌های جلویی آن‌ها در اثر تصادفات رانندگی و یا ضربات ناگهانی آسیب دیده‌اند. با کمک زیرکونیای شفاف می‌توان تمامی این آسیب‌دیدگی‌ها را به راحتی رفع نمود.

مزایا و معایب زیرکونیای دندانی

همانند بسیاری از محصولات مورد استفاده در صنعت دندانپزشکی، زیرکونیای دندانی نیز دارای یک سری مزایا و معایب است. در این بخش قصد داریم در مورد مزایا و معایب این ماده نکاتی را به شما ارائه کنیم.

مزایا

 • زیرکونیا ظاهری عالی دارد، زیرا به طور طبیعی سفید است. همچنین، زیرکونیا می‌تواند با هر سایه‌ای تنظیم شود تا با دندان‌های شما مطابقت داشته باشد.
 • بلوک زیرکونیا دندانی شفاف است، بنابراین به شبیه‌سازی شفافیت دندان‌های طبیعی شما کمک می‌کند.
 • زیرکونیا هنگام لبخند زدن به شما اعتماد به نفس می‌دهد، زیرا هیچ پوشش فلزی روی لثه ندارد. علاوه بر این، زیرکونیا با هیچ فلزی فیوز نمی‌گردد.
 • بلوک زیرکونیا 100٪ زیست سازگار است به طوری که فرایند خاصی را از خود نشان نمی‌دهد و در نتیجه هیچ واکنش آلرژیکی در بدن شما به وجود نمی‌آید.
 • زیرکونیا در مقایسه با سایر مواد ترمیمی دندان بسیار قوی‌تر است؛ بنابراین، در برابر هر گونه سایش و پارگی مقاومت بسیار زیادی را از خود به نمایش می‌گذارد. زیرکونیا قدرت خمشی بالایی دارد، زیرا می‌تواند نیروی جویدن و گاز گرفتن را تحمل کند.
 • زیرکونیا چسبندگی بالایی با دندان‌های بیمار خواهد داشت به طوری که پیوند خوبی با دندان‌های شما ایجاد می‌کند.
 • بلوک زیرکونیا بهترین گزینه برای کسانی خواهد بود که نمی‌خواهند از مواد فلزی در درون دندان‌های خود استفاده کنند زیرا زیرکونیا حاوی اجزای فلزی نیست.

معایب

معایب استفاده از زیرکونیا عبارت‌اند از:

 • برخی از بلوک‌های زیرکونیا مات خواهند بود، بنابراین به طور طبیعی با رنگ دندان‌های شما مطابقت نخواهند داشت.
 • در صورت استفاده از زیرکونیا برای ایمپلنت، خاصیت سختی آن ممکن است باعث ساییدگی و پارگی دندان‌های دیگر شود.

پس از انجام کلیه مراحل ترمیم، باید تمامی دستورالعمل‌های ارائه شده توسط پزشک را به صورت دقیق انجام دهید. همان‌ طور که اشاره شد رعایت نظافت دهان و دندان پس از ترمیم یکی از مهم‌ترین موارد برای افزایش طول عمر دندان ترمیم شده توسط زیرکونیای دندانی است.

با رعایت همین نکات ساده نه تنها دندان‌های سالم‌تری خواهید داشت، بلکه به طور کلی از هزینه‌های آتی جهت ترمیم دوباره دندان‌های خود جلوگیری خواهید کرد.

هزینه بلوک زیرکونیا چقدر است؟

هزینه بلوک‌های زیرکونیای دندانی بسته به کاربرد و روش مورد استفاده متفاوت است. حتی عوامل دیگری مانند اندازه دندان یا تاج نیز بر هزینه زیرکونیا تأثیر می‌گذارد.

نکته مهم این است که در مقایسه با سایر بلوک‌های دندانی، زیرکونیا به دلیل ویژگی های منحصر به فردش کمی گران‌تر خواهد بود ولی با توجه به مزایای بسیار زیاد نظیر شفافیت بسیار بالا، استحکام چند برابر و سادگی استفاده می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

استفاده از زیرکونیای مخصوص دندان را می‌توان مانند یک سرمایه‌گذاری دانست زیرا در طول سالیان مختلف از ارزش آن کم نخواهد شد. باید به این نکته اشاره کنیم که حتی مراحل تولید و جایگذاری زیرکونیا نسبت به سایر مواد مورد استفاده در فرایند ترمیم دندان از پیچیدگی کم‌تری برخوردار است.

سخن پایانی

بلوک زیرکونیای دندانی محصولی باکیفیت است که دندان را بادوام‌تر کرده و مشکل ترمیم دندان‌ بیماران را حل می‌کند. پس از کاشت محصول در درون دهان بیمار می‌توان از آسایش خیال او برای سال‌های متمادی مطمئن بود. زیرکونیا این توانایی را دارد که هر رنگ طبیعی را به خود بگیرد و می‌توان از آن با هر اندازه و شکلی  استفاده کرد.

در استفاده از زیرکونیا نباید شک کنید. زیبایی و دوام بالای زیرکونیا موجب شده تا بسیاری از پزشکان استفاده از زیرکونیا را به بیماران خود پیشنهاد دهند. با توجه به ویژگی‌های بسیار مناسب این محصول قیمت آن واقعاً به صرفه است.

در حالی که سایر مواد ترمیمی پس از چند سال نیاز به ترمیم دوباره دارند، ترمیم با استفاده از زیرکونیا می‌تواند برای یک بازه زمانی طولانی خیال شما را از بابت داشتن دندان‌هایی سالم و کارا راحت کند. با انتخاب زیرکونیا لذت دوباره جویدن را به خود هدیه دهید!

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *