بلاگ

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان

در طول زمان بنابر دلایل مختلفی همچون مصرف آنتی بیوتیک‌ها و یا مصرف مواد خوراکی رنگی و ده‌ها دلیل دیگر دندان‌های انسان رنگ می‌گیرند. این مسئله می‌تواند اعتماد به نفس افراد در هنگام خندیدن را تحت تاثیر قرار دهد. جالب است بدانید یکی از فاکتورهای مهم تعیین زیبایی در صورت، طرح لبخند افراد است. قطعاً داشتن دندان‌های زیبا و سفید به داشتن یک لبخند زیبا نیز منجر می‌شود.

یکی از روش‌های سفید کردن دندان بلیچینگ است که در این مقاله قرار است به آن بپردازیم. از جمله سوالاتی که در این مقاله به آن پاسخ داده‌ایم عبارت است از:

 • هزینه بلیچینگ چقدر است؟
 • روش‌های انجام بلیچینگ کدامند؟
 •  مزایا و معایب بلیچینگ کدامند؟

بلیچینگ دندان چیست؟

روش بلیچینگ یکی از حرفه‌ای‌ترین خدمات در حوزه دندانپزشکی است که هدف اصلی آن سفیدسازی دندان‌ها برای از بین بردن لکه‌های روی دندان است. این فعالیت یکی از اقدامات حوزه اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی است.

به این منظور در این روش از مواد شیمیایی خاصی استفاده می‌شود. این مواد شیمیایی با کیفیت‌های مختلفی در بازار وجود دارد. میزان تاثیر بلیچینگ با توجه به جنس دندان‌ها و همچنین میزان زردی دندان‌ها متفاوت است.

یکی از سوالات مهمی که ممکن است برای شما ایجاد شود این است که چه زمانی افراد به بلیچینگ‌ دندان احتیاج دارند. در طول زمان با مصرف خوراکی‌های مختلف رنگدانه‌های مواد غذایی بر روی مینای دندان شما تاثیر می‌گذارد و رنگ آن‌ها را تغییر می‌دهد. بلیچینگ دندان بدون اضافه کردن ماده خاصی به ساختار مینای دندان شما رنگدانه‌های اضافی را از بین می‌برد و به سفیدی دندان شما منجر می‌شود. از جمله این مواد غذایی می توان به انواع مشروب، قهوه، کاکائو و غیره اشاره کرد.

در ادامه درباره اصلاح طرح لبخند و تنوع فعالیت‌های این حوزه مطالبی را خواهید خواند.

بلیچینگ دندان

اصلاح طرح لبخند چیست؟

در یک تعریف ساده اصلاح طرح لبخند یک فرآیند چند مرحله‌ای و طولانی مدت است که زیر نظر دندانپزشک انجام می‌شود. برای اصلاح طرح لبخند پس از انجام معاینات اولیه و بررسی وضعیت کلی دندان‌های بیمار طبق تشخیص پزشک و با توجه به نیاز مراجع بهترین روش برای اصلاح طرح لبخند انتخاب می‌شود.

از جمله روش‌های اصلاح طرح لبخند می‌توان به ایمپلنت، کامپوزیت، لمینت و غیره اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مقاله‌های زیر مراجعه کنید.

روش های انجام بلیچینگ دندان کدامند؟

بلیچینگ دندان را به دو طریق می‌توان انجام داد:

 • در روش اول این کار را زیر نظر متخصص و در مطب دندانپزشکی انجام می‌دهید.
 • در روش دوم پس از مشورت با دندانپزشک خود و طبق تجویز و دستورهای او این کار را در خانه انجام می‌دهید.

اگر بخواهیم درباره تفاوت این دو روش برای شما توضیح دهیم، باید گفت تفاوت اصلی در ماده‌ای است که استفاده می‌شود. در بلیچینگ مطب از ماده پراکسید هیدروژن استفاده می‌شود که حاوی ۱۵ تا ۴۳ درصد پراکسید است و در نتیجه محلول قوی.تری برای سفید کردن دندان هاست. اما هنگامی که بلیچینگ را در منزل انجام دهید باید از ماده‌ای با اسم پراکسید کاربامید استفاده کنید. تجربیات نشان می‌دهد که این ماده معمولا تاثیرات کمتری دارد.

انجام بلیچینگ در مطب زیر نظر متخصص و در تایم حدوداً یک ساعت انجام می‌شود. با این حال زمان انجام بلیچینگ در منزل با توجه به جنس دندان شما و همچنین نوع لکه‌ها می‌تواند متفاوت باشد. این مورد بسته به نظر دندانپزشک شما تعیین می‌شود‌.

برای انجام بلیچینگ خانگی، پس از معاینه شدن توسط دندانپزشک، ا‌و برای شما یک قالب متناسب با لثه و دندان‌هایتان می‌سازد تا در هنگام مواد گذاری، از پخش شدن آن در دهان جلوگیری شود. با این حال توصیه ما به شما سپردن فرایند بلیچینگ به فرد متخصص و انجام آن در دندانپزشکی است. علی رغم قیمت بالاتر این کار امنیت خاطر بیشتری برای شما فراهم می‌کند.

مزایا و معایب بلیچینگ

بلیچینگ بدون ایجاد تغییر در ساختار مینای دندان و بدون احتیاج به تراش دادن و یا سایر اقداماتی که معمولاً برای لمینت‌ انجام می‌شود می‌تواند شما را به هدف خود نزدیک کند. به همین دلیل می‌توان این روش را از جمله کم عوارض‌ترین روش‌های سفیدسازی دندان به شمار آورد. علاوه بر این موارد لیچینگ از کم هزینه ترین روش‌های ممکن در این زمینه است.

 با وجود تمام این مزایا بلیچینگ معایب خاص خود را نیز دارد. تاثیرات این روش دائمی نیست و بسته به رژیم غذایی افراد ممکن است پس از مدتی تغییر رنگ از بین رفته بازگردد. علاوه بر این اگر به شکل غیر اصولی این روش را انجام دهید ممکن است شاهد بروز حساسیت باشید. اگر چه این حساسیت ها دائمی نیست اما معمولاً با درد التهاب و قرمزی زیاد همراه است.نتایج به دست آمده از این روش سفید سازی دندان غیرقابل‌پیش‌بینی است است و ممکن است در پایان کار، نتیجه دلخواه به دست نیاید. اهمیت مراجعه به یک متخصص خوب در این مرحله مشخص می‌شود. اگر فرایند بلیچینگ را هم زیر نظر یک متخصص ماهر و با تجربه انجام دهید، احتمال رضایت مندی شما به طبع بیشتر خواهد بود.

بلیچینگ دندان

مراقبت های لازم بعد از بلیچینگ دندان

پس از انجام بلیچینگ دندان به منظور حفظ کیفیت و ماندگاری بیشتر لازم است اقداماتی را انجام دهید که در ادامه به صورت لیست برای شما آورده‌ایم. بی‌توجهی به این کارها ممکن است خیلی سریع دندان‌های شما را با آسیب جدی روبه‌رو کند و شما را از کاری که انجام داده اید پشیمان کند. در نتیجه توصیه می‌کنیم هرگز این کارها را دست کم نگیرید:

 • در ۲۴ ساعت اول پس از انجام بلیچینگ از خوردن هرگونه مواد غذایی رنگی خودداری کنید. از جمله مواد غذایی که برای ۲۴ ساعت اولیه پس از انجام بلیچینگ مناسب است، می‌توان به برنج، ماهی، پاستا، کلم سفید، موز ، ماست، آب نارگیل و شیر اشاره کرد.
 • تلاش کنید مصرف دخانیات و نوشیدنی‌های الکلی را به حداقل برسانید. چرا که این مواد حاوی عناصری هستند که می تواند بر روی دندان شما لکه ایجاد کنند. توصیه می‌کنیم در ۲۴ ساعت اولیه مصرف را کاملاً متوقف کنید.
 • استفاده از خمیردندان های رنگی نیز در ۲۴ ساعت اولیه ممنوع است.
 • برای مصرف نوشیدنی‌های رنگی همچون چای یا قهوه تا حد امکان از نی استفاده کنید. چرا که استفاده از نی احتمال تماس مواد با دندان شما را کاهش می‌دهد.
 • اگر تا پیش از بلیچینگ دندان مسواک زدن را جدی نمی‌گرفتید به شما توصیه می‌کنیم که پس از بلیچینگ حداقل روزی دو بار مسواک بزنید. علاوه بر این استفاده از خمیردندان‌هایی که حاوی مواد سفید کننده هستند می‌تواند کمک کننده باشد.
 • حتماً یک هفته پس از انجام بلیچینگ برای ویزیت مجدد به متخصص مراجعه کنید.

اگر شما نیز تجربه ای از انجام بلیچینگ دندان دارید خوب است که با ما و سایر کاربران در میان بگذارید. شما چه اقدامات مراقبتی پس از بلیچینگ انجام دادید؟

هزینه و قیمت بلیچینگ دندان چگونه تعیین می شود؟

برای تعیین قیمت بلیچینگ فاکتورهایی مانند روشی که برای این کار انتخاب می‌کنید و موادی که استفاده می‌کنید را باید در نظر بگیرید. منظور از روش این است که ترجیح می‌دهید بلیچینگ را خودتان در خانه انجام دهید یا در مطب و زیر نظر متخصص !!! درباره موادی که دوست دارید استفاده کنید نیز می‌توانید با دندانپزشک خود مشورت کنید. معمولاً استفاده از مواد خارجی (برای مثال آلمانی و یا برزیلی) هزینه بیشتری دارد. به صورت کلی قیمت و هزینه بلیچینگ در سال ۱۴۰۰

از ۸۰۰ هزار تومن تا یک میلیون و پانصد برای هر فک رنج بندی شده است. 

به نظر شما این قیمت تا چند لحظه منصفانه است؟

محصولات محبوب :

خرید آلیاژ دم کست 

خرید پودر پرسلن

سوالات متداول

در ادامه به مجموعه سوالات پرتکراری که معمولا درباره فرایند بلیچینگ پرسیده می‌شود پاسخ داده‌ایم:

 • میزان ماندگاری بلیچینگ چقدر است؟

این روش دائمی نیست و در صورت عدم مراقبت ممکن است حتی پس از یک ماه شاهد بازگشت لکه‌ها روی دندان خود باشید. در نتیجه توصیه می‌کنیم که مراقبت‌ها را جدی بگیرید.

 • آیا انجام یک بار بلیچینگ کافی است؟

با توجه به مراقبت‌هایی که افراد می‌کنند پاسخ این سوال می‌تواند متفاوت باشد. تجربیات مختلف نشان می دهد در صورت رعایت تمامی اصول بهداشتی مربوط به دهان و دندان فرد می‌تواند پس از یک سال و نیم برای انجام دوباره این فرآیند به متخصص خود مراجعه کند.

 • میزان سفید شدن دندان در بلیچینگ چقدر است؟

در گام اول لازم است بدانید که تأثیرات این فرایند سفید کردن دندان دائمی نیست. علاوه بر این میزان سفید سازی با توجه به جنس دندان، موادی که استفاده می‌کنید، شیوه‌ای که به کار می‌گیرید و همچنین نوع رنگ دانه‌های رسوب کرده متفاوت است.

آنچه در این مقاله مطالعه کردید توضیحات جامعی درباره روش بلیچینگ بود که معمولاً با هدف سفید سازی دندان‌ها انجام می‌شود. معمولاً دندان‌های افراد با گذر زمان و با توجه به عادات رفتاری که دارند مثل مصرف دخانیات، استفاده از نوشیدنی‌های کافئین دار و یا چای غلیظ سفیدی خود را از دست داده و زرد می‌شوند. بلیچینگ یکی از کم‌هزینه‌ترین و آسان‌ترین روش‌های سفید کردن دندان است که با کم‌ترین میزان خطر می‌تواند زیباترین لبخند‌ها را برای شما به ارمغان بیاورد. به نظر شما اینطور نیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *