بلاگ

تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

تفاوت لمینت و کامپوزیت

در این مقاله می خواهیم در رابطه با تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان صحبت نماییم و شما را با این مقوله بیشتر آشنا سازیم.

داشتن لبخندی زیبا با وجود روش هایی جدید

اگر شما هم دندان های نا مرتب و نامنظمی دارید، یا از رنگ زرد دندان های خود خسته شده اید، لمینت چاره کار است. اگر می خواهید لبخندی زیبا و دلنشین داشته باشید، لمینت و کامپوزیت دندان خدمتی نوین در تحقق این خواسته شما می‌باشد. افرادی که قصد انجام این اقدام را دارند همواره سوالاتی در ذهنشان به وجود می آید. یکی از مهم ترین این سوالات تفاوت بین این دو مدل  می باشد. در ادامه می خواهیم شما را با این تفاوت ها آشنا سازیم. 

برای آشنایی بیشتر با لمینت می‌توانید به مقاله لمینت دندان چیست مراجعه کنید.

اگر شما اسم‌کامپوزیت را شنیده اید اما نمی دانید چیست باید گفت، منظور همان ونیر کامپوزیت می‌باشد، و منظور از لمینت همان نوع سرامیکی است. کار هر دو مدل  تقریبا مشابه هم‌می‌باشد، و با انجام هر کدام از این دو روش شما می توانید به اصلاح طرح لبخند خود بپردازید و همچنین  دندان های مشکل دارتان را نیز اصلاح نمایید.  درجه رنگ لمینت و کامپوزیت دندان به خواست بیمار می‌باشد، افراد می توانند درجه رنگی دقیقا هم رنگ‌دندان خود انتخاب کنند و یا چندین درجه آن را روشنتر نمایند برای انجام این کار بهتر می باشد ۸ تا ۱۰ دندانی که در معرض دید است را اصلاح نمایید، تا لبخندی زیبا و جذاب را داشته باشید.  در این کار طبیعی بودن مدل و رنگ را فراموش نکنید، هیچ چیز مثل طبیعی و ساده بودن دندان ها را زیبا نمی کند.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

تفاوت های این دو روش در ساخت و نصب 

لمینت سرامیکی یک نوع روکشی می باشد که از نظر جنس متفاوت است و جنسش از نوعی سرامیک می‌باشد. برای ساخت نوع سرامیکی زمانی حدود دو تا سه هفته نیاز است تا آماده سازی انجام شود. از لمینت سرامیکی برای اصلاح فرم دندان ها، کوتاهی و بلندی آن ها، شکستگی های دندان ، اصلاح رنگ زرد دندان ها و . استفاده می شود. ابتدا شما باید توسط دندانپزشک معاینه شوید و پزشک معالج شما تشخیص می دهد که واجد شرایط برای نصب لمینت سرامیکی هستید یا نه. اگر واجد شرایط برای انجام نوع سرامیکی بودید، قالب اولیه دندان های شما تهیه می شود و برای ساخته شدن به لابراتوار ارسال می‌گردد. بعد از انجام تغییرات مربوطه بر روی قالب در لابراتوار، قالب به مطب ارسال می‌گردد و پس از آن مراحل نصب انجام می‌پذیرد. این مراحل چیزی حدود ۴ ساعت به طول می انجامد.

ونیر کامپوزیت انتخابی دیگر برای زیبایی دندان شما

تفاوت اصلی که لمینت سرامیکی با ونیر کامپوزیت وجود دارد، نوع نصب آن می باشد. در ونیر کامپوزیت بر عکس نوع سرامیکی دیگر نیازی به چندین مرحله و ساخت در لابراتوار نیست. کل فرآیند نصب کامپوزیت طی ۴ یا ۵ ساعت در مطب دندان پزشک در یک جلسه صورت می‌پذیرد، و دیگر نیازی به قالب گیری نیست. جنس ونیر کامپوزیت از آن مواد ترمیمی می باشد که در دندان پزشکی به طور معمول استفاده می‌گردد. اگر ونیر کامپوزیت با دقت و تبحر نصب گردد دیگر مشکلاتی نظیر تغییر رنگ و یا بدبویی دهان صورت نمی گیرد. برای آشنایی بیشتر با کامپوزیت می‌توانید به مقاله کامپوزیت دندان چیست مراجعه کنید.

مهم ترین کاری که شما باید انجام دهید انتخاب یک دندانپزشک خبره و کاربلد برای اصلاح دندان هایتان می باشد، تا از تصمیم خود برای انجام این کار پشیمان نشوید.

تفاوت لمینت و کامپوزیت

تفاوت های عمده لمینت و کامپوزیت 

  • در لمینت های سرامیکی جنس استفاده شده بسیار مقاوم تر از نوع کامپوزیت می باشد.
  • مراحل ساخت این دو نیز کاملا متفاوت می باشد، برای کامپوزیت ها یک جلسه چند ساعته برای نصب‌کافی می‌باشد، ولی برای ساخت و نصب لمینت های سرامیکی حداقل احتیاج به سه جلسه و زمانی حدود ۳ هفته می‌باشد.
  • در نصب لمینت سرامیکی تراش خوردن دندان امری اجتناب ناپذیر می باشد، اما در نوع ونیر کامپوزیت نیاز زیادی به تراش دندان نمی باشد. بعد از نصب لمینت سرامیکی زیاد نیازی به پولیش شدن ندارد، اما ونیر کامپوزیت بعد از گذشت چند ماه نیاز به پولیش پیدا می کند، زیرا دندان تغییر رنگ دارد و شاید به دلیلی مصرف‌مواد غذایی کمی زرد رنگ شده باشد.

نتیجه گیری نهایی

اگر احساس میکنید دندان های شما به دلیل رنگ زرد، شکستگی، نا مرتب بودن و نیاز به اصلاح و تغییرات دارد حتما به یک دندانپزشک حاذق مراجعه نمایید. برای انجام این کار عجله نکنید و نمونه کار پزشک خود را ببینید و از تبحر او اطمینان حاصل نمایید، تا بتوانید کاری اصولی و درست را انجام دهید. بعد از مشاوره با دندانپزشک و مشورت با او، هر تصمیمی که گرفت انجام دهید هیچ‌گاه سر خود تصمیم به انجام کاری نگیرید و حتما با متخصص در این زمینه صحبت نمایید. بعد از نصب لمینت سرامیکی و یا کامپوزیت حتما باید بر طبق دستور دندانپزشک به بهداشت دهان و دندان خود بپردازید، و حتما به صلاحدید پزشک خود برای ویزیت چندین جلسه مراجعه نمایید. هم نوع ونیر کامپوزیت و هم لمینت سرامیکی اگر به طرز صحیح نصب نگردند مخرب و زیانبار هستند. 

می‌توان گفت یکی از مهم ترین تفاوت های لمینت و کامپوزیت در قیمت آن می باشد، ونیر کامپوزیت قیمت ارزان تری دارد و طرفداران بیشتری را به سمت خود جذب می کند. فارغ از تمام این تفاوت ها اگر کار شما اصولی و درست انجام شود، هر دو این مدل ها لبخند زیبا و جذابی را برای شما به ارمغان می آورد، و سبب تحقق آرزوی شما در داشتن یک لبخند زیبا و دلنشین می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *