بلاگ

چگونه دندان های خود را سفید کنیم؟

چگونه دندان های سفید داشته باشیم؟

بعيد نيست كه دندانپزشكان به سلامت و دهان بسيار تاكيد دارند، زيرا هنگامي كه لبخند مي‌زنيم اولين  چيزي كه نمايان مي‌شود زيبايي دندان‌ها است. سفيدي دندان‌ها علاوه بر اينكه يكي از روش هاي زيبايي دندان است با رفع زردي دندان ها باعث ايجاد اعتماد به نفس بسيار در فرد مي شود. طبق آمارها، بیش از 11 میلیارد برای سفید کردن دندان ها هزینه شده که در اين بين سهم محصولات سفید کننده خانگی بیش از 1.4 میلیارد بوده است.اين آمار نشان مي دهد مردم به چه ميزان به سلامت و زيبايي دندان ها اهميت مي دهند.سفید کردن دندان ها با پاك كردن باکتری‌های مضر و تجمع آنها از دندان‌ها از پوسیدگی و زرد شدن آنها جلوگيري مي كند.

خلاص شدن از شر دندان های زرد براي هر فردي در برهه اي از زندگي با افزایش سن، رخ مي دهد. افراد جوان نيز باعث زردی زودرس دندان ها مي شود كه يكي از اساسي ترين آنها رژیم غذایی است. غذاها و نوشیدنی های بسیار اسیدی مانند قهوه، نوشابه، چای یا گوجه فرنگی به سرعت دندان ها را لکه دار کنند. سیگار کشیدن و داروها نیز عامل شماره 2 تغییر رنگ دندان ها هستند.با اين حال، سفید کردن دندان ها با برداشتن لکه ها از مینای دندان و بازگرداندن لبخند درخشان به صورت شما کمک مي کند. اگر می‌خواهید دندان‌های سفیدتری داشته باشید، در اين مقاله شما را با سریع ترین راه های خانگی و طبیعی سفید کردن دندان آشنا مي كنيم.

چرا سفيد كردن دندان ها مهم است ؟

لکه ها بیرونی ترین لایه دندان را شامل مي شوند و اغلب با تکنیک های سفید کننده قابل اصلاح هستند. مسواک زدن ناکافی، نوشیدن مقدار زیادی چای یا قهوه یا سیگار کشیدن همگی از دلايل لکه شدن دندان هستند. نکته اي که باید به خاطر داشته باشید اینکه هر چیزی که لباس شما را لکه دار کند می تواند دندان های شما را نیز لکه دار کند. غذاهای تیره رنگ اغلب دارای رنگدانه هستند که به مینای دندان می چسبند و باعث تیره تر و زردتر شدن دندان ها مي شود. غذاهای اسیدی نيز مینای دندان را فرسایش مي دهند و چسبیدن رنگدانه ها به دندان را آسان تر مي كنند.

زردی و تغییر رنگ ایجاد شده در داخل دندان اغلب در اثر مصرف داروها ایجاد می شود. کودکان نيز ممكن است با مصرف آنتی بیوتیک ها یا داکسی سایکلین دندان های زرد یا تیره پیدا کنند. تغییر رنگ دندان ها حتی ممکن است در نوزادانی که مادرانشان تتراسایکلین مصرف مي‌كردند پس از ماه چهارم بارداری رخ دهد.

اهمیت سفید بودن و مراقبت از دندان ها

سفیدی دندان می تواند به زیبایی و سلامت دهان و دندان کمک کند

داروهای رایج تر مانند آنتی هیستامین ها، داروهای ضد روان پریشی و داروهای فشار خون باعث تغییر رنگ دندان مي‌شوند. حتی فلوراید که یک ماده معدنی است که مینای دندان را تقویت می کند و به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می کند، باعث تغییر رنگ مانند لکه های سفید یا تیره در بین دندان ها مي شود.

عوامل متعددی باعث تيره شدن دندان ها و ازدست دادن درخشش و سفیدي آنها مي شود. به عنوان نمونه،برخی از غذاها مینای دندان را که لايه خارجي دندان مي باشد را لکه دار و زرد رنگ مي كند. این نوع تغییر رنگ را معمولاً می توان با سفید کننده های منظم درمان کرد. البته در مواردي نيز به دليل فرسايش مینای دندان عاج زیرین آن نمایان می‌شود. عاج یک بافت استخوانی و زرد رنگ طبیعی است که در زیر مینای دندان قرار دارد. همچنين استرپتوکوک موتانس در بزاق دهان اولين باكتري كه باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه مي شود. با وجود اين موارد سریع ترین راه برای سفید کردن دندان ها بسيار اهميت پيدا مي كند.

سريع ترين راه براي سفيد كردن دندان

شما می‌توانید با استفاده از روش های طبیعی و خانگی بسیاری از دندان های خود مراقبت کنید و دندان هایی سفید داشته باشید. در ادامه این مطلب روش های سفید کردن دندان را به شما معرفی می کنیم.

روغن کشی

روغن کشی یک درمان سنتی هندی است که به بهبود بهداشت دهان و حذف سموم از بدن كمك مي كند. این عمل شامل چرخاندن روغن در اطراف دهان برای از بین بردن باکتری هايي است که منجر به تجمع پلاک و زرد شدن دندان ها مي شود. به طور سنتی، روغن آفتابگردان یا کنجد و نارگيل مناسب است. مطالعان نشان مي دهد، روغن‌کشی روزانه باکتری‌های موجود در دهان را به همراه پلاک و التهاب لثه کاهش می‌دهد. برای این کار، 1 قاشق غذاخوری روغن نارگیل يا روغن هاي ديگر را در دهان خود بریزید و به مدت 15 تا 20 دقیقه قرقره كنيد.

استفاده از جوش شيرين

جوش شیرین دارای خواص سفید کنندگی طبیعی است،به همین دلیل امروزه در خمير دندان ها نيز به كار مي رود. جوش شيرين یک ساینده ملایم است که با كاهش باكتري هاي دهان و پاک کردن لکه های سطحی روی دندان کمک ميکند. البته این درمانی نیست که دندان های شما را یک شبه سفید کند و به مرور زمان ظاهر دندان ها را تغيير مي دهد. البته علم هنوز ثابت نکرده است که مسواک زدن با جوش شیرین سريع ترين راه براي سفيد كردن دندان است، اما استفاده از خمیردندان حاوی جوش شیرین اثر سفید کنندگی قابل توجهی دارد.

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک عامل سفید کننده طبیعی است که باکتری های موجود در دهان را را از بين مي برد. انسان ها سال‌ها از پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن زخم‌ها استفاده مي كردند.  درست است كه بسیاری از محصولات سفید کننده تجاری حاوی پراکسید هیدروژن هستند، اما متأسفانه، هیچ تحقيقاتي مسواک زدن تنها با پراکسید هیدروژن را به عنوان سريع ترين راه براي سفيد كردن دندان توصيه نكرده اند. در عوض،مسواک زدن با خمیر دندان حاوی جوش شیرین به همراه پراکسید دو بار در روز منجر به سفیدتر شدن دندان‌ها مي شود. توجه داشته باشيد، اطمینان حاصل کنید که از محلول 1.5٪ یا 3٪ پراکسید هیدروژن استفاده كنيد.

مصرف میوه و سبزیجات

رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات هم برای بدن و هم برای دندان ها مفيد است. در حالی که آن‌ها جایگزینی برای مسواک زدن نیستند، اما جويدن میوه ها و سبزیجات ترد و خام به پاک کردن پلاک دندان ها كمك مي كند. توت فرنگی و آناناس دو میوه ای هستند که در سفيد شدن دندان ها نقش بسزايي دارند. سفید کردن دندان ها با مخلوط توت فرنگی و جوش شیرین يكي از سريع ترين راه براي سفيد كردن دندان است كه توسط افراد مشهور نيز امتحان شده است. طرفداران این روش ادعا می کنند که اسید مالیک موجود در توت فرنگی تغییر رنگ دندان ها را از بین می برد. اگر تصمیم دارید این روش را امتحان کنید، استفاده از آن را به چند بار در هفته محدود کنید.

روش های خانگی سفید کردن دندان

خوردن میوه و سبزیجات در سفیدی دندان ها موثر است.

آناناس نيز حاوی بروملین، است كه به طور قابل توجهی در از بین بردن لکه های دندان نسبت به خمیر دندان های معمولی موثرتر است. همچنين میوه پاپایا حاوی آنزیمی است که ممکن است به سفید کردن دندان ها کمک کند. همچنین مصرف میوه جات می تواند باعث جلوگیری از بوی بد دهان شود. (مطالعه کنید: علت های بوی بدن دهان)

جلوگيري از ایجاد لکه دندان

با افزایش سن يا موارد ديگر، دندان‌ها به طور طبیعی زرد می‌شوند و نمي توان جلوي آن را گرفت، اما با محدود كردن برخی موارد مي توان از آن جلوگيري كرد. محدود كردن مصرف غذاها و نوشیدنی‌هايي از قبيل قهوه ، نوشابه و توت های تیره! علاوه بر این، تقریباً 30 دقیقه پس از مصرف یکی از این غذاها یا نوشیدنی ها، دندان های خود را مسواک بزنید تا تأثیر آن ها بر رنگ دندان ها محدود شود. همچنين از سیگار کشیدن و جویدن تنباکو خودداری کنید، زیرا هر دو می توانند باعث تغییر رنگ دندان شوند. می‌توانید تاثیرات سیگار کشیدن بر دندان را در بلاگ دندانساز بخوانید.

محدوديت در مصرف قند

اگر می خواهید دندان های سفیدتری داشته باشید، مصرف قند خود را کاهش دهید. رژیم غذایی سرشار از قند از رشد استرپتوکوک موتانس، نوع اولیه باکتری که باعث ایجاد پلاک و التهاب لثه می شود، جلوگيري مي كند.

مصرف مقدار زیادی کلسیم

برخی از تغییر رنگ دندان ها به دلیل فرسایش مینای دندان و نمایان شدن عاج زرد رنگ دندان، ایجاد می شود. بنابراین، هر کاری که برای تقویت مینای دندان انجام دهید، به سفید ماندن دندان‌هایتان کمک می‌کند. غذاهای غنی از کلسیم مانند شیر، پنیر و کلم بروکلی به محافظت از دندان در برابر فرسایش مینای دندان کمک كند.

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم

مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم با کاهش باکتری ها در دهان و جلوگیری از تجمع پلاک كمك مي كند. مسواک زدن روزانه دندان ها سريع ترين راه براي سفيد كردن دندان است. با این حال، بلافاصله پس از مصرف غذاها یا نوشیدنی های اسیدی مسواک نزنید زیرا ممکن است منجر به فرسایش شود. همچنين بهتر است از خمير دندان سفيد كننده استفاده كنيد.

راه های سفید کردن دندان

مسواک زدن و کشیدن نخ دندان باعث سفیدی دندان ها می شود.

مراجعه به دندانپزشک

اگر هیچ یک از راه حل های ذکر شده موثر نشد و باز هم دندان هايتان زرد است وقت آن رسيده كه به دندانپزشك مراجعه كنيد. دندانپزشك از سريع ترين راه براي سفيد كردن دندان استفاده مي كند. همچنين،استفاده از روكش يا ايمپلنت اگر سلامتی و رنگ دندان ها قابل ترمیم نيست توسط دندانپزشك توصيه مي شود. همچنین کامپوزیت دندان نیز می تواند در زیبایی صورت شما تاثیرگذار باشد.

سريع ترين راه براي سفيد كردن دندان كه هنوز اثبات نشده اند:

  • مسواک زدن با زغال پودر شده
  • مسواك زدن با خاک رس
  • مالیدن پوست ميوه يا پرتقال، لیمو یا موز
  • سرکه سیب كه برعکس، مینای دندان را ضعیف و باعث پوسیدگی دندان می شود.

نتيجه گيري

دندان های زرد لزوماً ناسالم نیستند. زرد شدن دندان ها به مرور زمان نشانه ای از مراقبت ضعیف از دهان است. اغلب استفاده نکردن کافی از نخ دندان، مسواک زدن خوب یا شرکت در معاینات سالانه دندانپزشكي منجر به سلامت ضعیف دهان و دندان ها می شود. زردی دندان ها می تواند به قیمت اعتماد به نفس و عدم حضور در اجتماعات شود. خوشبختانه، بهبود رنگ دندان‌ها به سادگی توسط روش هاي دندانپزشك يا روش هاي خانگي قابل انجام است.در كل، دانستن سريع ترين راه براي سفيد كردن دندان راه عالی برای دستیابی به لبخندی زيبا است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *