بلاگ

طرح لبخند یا اصلاح طرح لبخند چیست؟

دندان‌های هر فرد نقش مهمی در شادی و اعتماد به‌نفس او ایجاد می‌کند. همانطور که می‌دانید لبخند زدن موجب آزاد شدن هورمون اندورفین (هورمون شادی) می‌شود. به‌همین دلیل هرچه کمتر لبخند بزنید، این هورمون کمتر تولید می‌شود. به‌طور کلی لبخند زدن موجب شادتر بودن افراد می‌شود و اگر شما به علت مشکلی در ظاهر دندان‌هایتان لبخند نمی‌زنید، بهتر است هرچه سریع‌تر به فکر اصلاح لبخندتان باشید.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند، مجموعه ای از درمان‌های زیبایی است که در نهایت به ایجاد لبخند زیبا منجر می‌شود. این فرایند لثه‌های ناصاف و بدشکل را اصلاح و مشکلات دیگر دندان را نیز برطرف می‌کند. همچنین میتواند به‌طور چشمگیری طول، عرض، رنگ و شکل دندان‌ها را تغییر دهد تا ظاهری شاداب و متناسب داشته باشید. طراحی لبخند فقط رویکرد زیبایی ندارد، بلکه در طی انجام فرایند اصلاح طرح لبخند، برای تشخیص مشکلات کارکردی، دندان‌ها معاینه می‌شوند. اصلاح طرح لبخند تنها با یک جلسه انجام نمی‌شود و یک فرایند چند مرحله‌ای است. اولین مرحله معاینه و بررسی دندان‌های بیمار است. در مرحله معاینه و بررسی دندان‌های بیمار متخصص زیبایی با استفاده از تجهیزات پیشرفته دندانپزشکی، فرد را معاینه می‌‌کند. برخی فرایندهای معاینه شامل: رادیولوژی و تصویربرداری از دندان‌های پوسیده، معاینه لثه‌ها به منظور اطلاع از بیماری پریودنتال، اوکلوزیون و نحوه قرارگرفتن دندان‌ها در کنار یکدیگر و بررسی مفاصل فکی که همگی در نحوه درمان موثر هستند.

چه اصولی سبب زیباتر شدن لبخند می‌گردنند؟

نسبت طلایی: نسبت طلایی که در طبیعت و آثار هنری هم وجود دارد، در یک لبخند زیبا هم موجود است. این نسبت طلایی بین پهنای دندان‌های قدامی انسان( در صورتی که از روبرو دیده شود) و همچنین در نسبت طول به‌عرض یک دندان قدامی نرمال وجود دارد.

شکل لبه دندانی: در یک لبخند جوان این شکل نامنظم است در حالی که در لبخند افراد مسن‌تر، شکلی تخت‌تر دارد.

زوایای بین لبه دندان‌ها: زوایای بین لبه‌ای، فضاهای مثلثی کوچکی بین لبه دندان‌ها هستند. وجود این فضاها نمای طبیعی‌تری را به لبخند می‌بخشد.

لب‌ها: لب‌ها برای دندان، حکم قاب برای تصویر را دارند. تقارن لب‌ها می‌تواند به ایده‌آل شدن لبخند کمک کند.

لثه‌های سالم: بافت لثه ها باید‌ محکم و به‌رنگ صورتی روشن بوده و بدون خونریزی و تورم باشد.

تقارن: در یک لبخند‌ زیبا تقارن در دو طرف خط میانی صورت از اهمیت بالایی برخوردار است.

تراز افقی: به‌طور ایده‌آل خط لبخند بهتر است تراز بوده و با خط افق موازی باشد.

خط لبخند: هنگام لبخند لبه دندان‌های فک بالا باید خط منحنی ایجاد شده توسط لب پایین را دنبال کنند.

پهنای لبخند: در یک لبخند باریک دندان‌های خلقی اغلب در سایه هستند و این باعث تشکیل مثلث‌های تاریکی د‌ر گوشه‌های دهان می‌شود. یک لبخند با پهنای بیشتر باعث می‌شود میزان ایده‌آلی از دندان‌ها از جلو به عقب دیده شوند که این مسئله لبخند را جذاب‌تر می‌کند.

خط لثه: خط لثه بالاترین نقاط در سطح لثه‌ای دندان‌های فک بالا را به هم وصل می‌کند. این خط در دو طرف دهان باید متقارن باشد.

روش‌های اصلاح طرح لبخند:

برای اصلاح طرح لبخند روش‌های مختلفی وجود دارد، از جمله:

ونیر: ونیر دندان به لایه نازکی از جنس کامپوزیت یا سرامیک گفته می‌شود که به منظور زیبایی روی قسمتی از دندان که در معرض دید است قرار می‌گیرد. برای این‌کار نیاز به تراش وسیع دندان نیست‌ و صرفا بخشی از دندان تراش مختصری در حد مینا می‌خورد.

لمینت: یکی از درمان‌های زیبایی در دندانپزشکی استفاده از لمینت است. د این درمان که معمولا برای دندان‌های پیشین انجام می‌شود، ابتدا میزان کمی از سطح دندان بوسیله فرز مخصوص برداشته می‌شود. سپس یک پوسته نازک از جنس پرسلن به دندان چسبیده می‌شود که زیبایی بسیاری به دندان می‌دهد.

کامپوزیت: کامپوزیت دندان با اسم لمینیت کامپوزیتی نیز شناخته می شود. این ماده بر روی سطح بیرونی دندان قرار میگیرد. این ماده دارای تناژ رنگی متفاوتی از سفید است. یعنی میتوان متناسب با رنگ پوست فرد و یا حتی رنگ دیگر دندان ها، طبیعی ترین رنگ را انتخاب کرد.

ایمپلنت: ایمپلنت دندان، یک جایگزین مناسب و دائمی برای دندان‌های از دست رفته یا فرسوده است.

بعد از اینکه دندانپزشک، ایمپلنت را داخل استخوان فک قرار داد، استخوان فک معمولا طی سه الی چهار ماه به ایمپلنت جوش میخورد، سپس تاج و روکش ساخته شده روی‌ پایه قرار میگیرد.  برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ایمپلنت می­توانید به مقاله ایمپلنت چیست مراجعه کنید.

سفید کردن دندان: یکی از درمان‌هایی که امروزه مورد توجه مراجعین است سفید کردن دندان یا بلیچینگ است. سفید کردن دندان به دو صورت است: در روش اول دندانپزشک با استفاده از مواد مخصوص سفیدکننده و گاه با استفاده از لیزر در چند جلسه دندان‌های شمارا سفید می‌کند.

اصلاح طرح لبخند می‌تواند مزیت‌های زیر را داشته باشد:

  • ایجاد طرح لبخند، با سفید و روشن‌تر نشان دادن دندان‌ها، سبب جوان‌تر شدن چهره می‌شود.
  • بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات دهانی و دندانی، به کمک اصلاح طرح لبخند رفع می‌گردد.
  • این روش می‌تواند بسیاری از پوسیدگی‌های دندانی، عفونت ها و بیماری‌های لثه‌ای را کمتر کند.
  • ایجاد طرح لبخند، با بهبود ساختار دهان و دندان می‌توان نسبت لثه را تنظیم کند.

مراقبت‌های بعد از انجام طرح لبخند:

  • از مصرف خوراکی‌های رنگ‌ دار مانند چای پررنگ، پاستیل، قهوه، شکلات و شراب قرمز پرهیز کنید.
  • حساسیت دندان به سرما و گرما بعد از لمینت طبیعی است و باید دمای دندان را متعادل‌ نگه دارید.
  • از گاز زدن میوه‌های سفت مانند سیب و شکستن پسته و تخمه با دندان خودداری کنید.
  • از مصرف سیگار و قلیان پرهیز کنید، زیرا به مرور باعث تغییر رنگ دندان می‌شود.
  • مراجعه دوره‌ای برای‌ چک کردن دندان را جدی بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *