لمینت دندان چیست؟

در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با لمینت دندان و اینکه لمینت دندان چیست صحبت نماییم.

تعریف لمینت دندان

امروزه با پیشرفت‌علم خدمات ویژه ای به بشریت ارائه می شود که لمینت دندان یکی از این خدمات می‌باشد. شاید به کرات کلمه لمینت دندان را شنیده باشید، ولی دقیقا ندانید که منظور از این کلمه چه می باشد.

لمینت دندان که نام دیگر آن را ونیر نیز‌می توان گفت، یک روکش نازک بر روی دندان می باشد. وظیفه این روکش نازک زیبایی بخشیدن به لبخند و ظاهر دندان های شما می باشد. 

افراد با توجه به وضعیت دندانشان و سلیقه خود و همچنین صلاح دید دندان پزشک می توانند از این روکش نازک استفاده نمایند. این قطعات کوچک لمینت بر روی دندان های افراد قرار می گیرد و باعث تغییرات مثبتی بر زیبایی و ظاهر و همچنین رنگ  دندان می شود.

انواع لمینت

لمینت دندان تنها وظیفه زیبا سازی دندان های شما را بر عهده ندارد، بلکه می تواند سبب افزایش قدرت و استقامت دندان ها گردد. یکی دیگر از وظایف این روکش نازک و معجزه گر پوشاندن عیوب ظاهری دندان ها است.

این لمینت می تواند ناهمواری ها، شکستگی ها و عیوب دندان را بپوشاند. این یک مزیت عالی می باشد تا شما زیبایی و جذابیت را به دندان های خود بازگردانید.

لمینت ها جنس های مختلفی دارند، لمینت جنس چینی و کامپوزیت رزین نوعی از این لمینت ها می‌باشد. لمینت چینی بهتر از نوع رزین می‌باشد و در برابر لکه مقاوم تر می‌باشد، همچنین ظاهر طبیعی تری را به دندان ها می دهد. مشورت با پزشک معالج می توانید بهترین نوع لمینت را که مناسب دندان هایتان است انتخاب نمایید.

این مفاله را هم بخوانبد: دندان درد در دوران باردازی

انواع لمینت دندان

لمینت دندان در دو مدل موجود می باشد، ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی این دو مدل موجود در بازار می‌باشد که مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بین این دو مدل لمینت کامپوزیتی محبوبیت بیشتری در بین افراد دارد، دلیل محبوبیت این نوع مدل از لمینت این می باشد که، ضخامت کمی دارد و با نصب این نوع از لمینت نیازی به تراش دندان نمی باشد. این نوع لمینت دندان فرم صورت و لبخند افراد را اصلاح می‌نماید.

لمینت سرامیکی قیمتی بالاتر از مدل های دیگر دارد، و در این مدل تراش خوردن دندان بیشتر اتفاق می افتد و در لابراتور مخصوص ساخته و تولید می شود. این نوع از لمینت دندان ظاهر بسیار زیبایی دارد به همین علت طرفداران خاص خود را نیز دارد و مورد استقبال افراد قرار می‌گیرد. دلیل دیگر افراد برای انتخاب لمینت سرامیکی ماندگاری بلند مدت آن می باشد که یک دلیل مهم‌نیز است.

این مفاله را هم بخوانید: طرح لبخند چیست؟

کاربرد لمینت ها در دندانپزشکی

  • از لمینت دندان در مواقعی استفاده می‌شود که دندان های اصلی افراد دچار مشکلاتی نظیر نقص در ظاهر، شکل، رنگ و باشد. این روش یک گزینه عالی برای رفع این نواقص می باشد که  پیش رو افراد قرار دارد.
  •  لمینت دندان در مواردی که دندان های افراد به دلیل مصرف داروهایی، یا مصرف بیش از حد سیگار یا چای و قهوه و یا عصب کشی دارای تغییر رنگ شده است، کاربرد دارد.
  • همچنین دندان هایی که به علت ساییدگی‌دچار تغییر رنگ‌و آسیب دیدگی شده اند نیز کاندید لمینت دندان می‌باشند.
  • دندان هایی که ترک خورده اند و یا شکستگی دارند، همچنین دندان هایی که نامرتب و نامنظم و فاصله دار هستند نیز می توانند از لمینت استفاده کنند و زیبایی را به لبخند خود بازگرداند.

لمینت دندان

البته لمینت دندان به همه افراد توصیه نمی شود، افرادی که پوسیدگی و بیماری لثه دارند کاندید انجام این روش نمی باشند. افرادی که مینای کافی بر روی دندان های خود ندارند، همچنین کسانی که دندان های بسیار ضعیفی دارند نیز لمینت دندان مناسبشان نمی باشد. همچنین اشخاصی که در خواب دندان قروچه می کنند نیز بهتر می باشد این روش را انجام ندهند.

مراحل انجام این کار

اگر‌می‌خواهید لمینت دندان انجام دهید در ابتدا باید برای مشاوره به دندان پزشک خود مراجعه کنید. همچنین دو بار دیگر برای آماده سازی لمینت دندان و نصب آن احتیاج به حضور در مطب دندان پزشک می‌باشد.

بعد از‌گذراندن مرحله اول که همان مشاوره می باشد اگر‌شما تصمیم‌به انجام لمینت دندان بگیرید، نیاز به مرحله دوم دارید. در مرحله دوم مقداری از مینای دندان شما تراش می خورد، زیرا این روکش جایگزین مینای دندان شما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *