بلاگ

بررسی عوارض لمینت دندان

لمینت

در این مقاله می خواهیم در رابطه با عوارض لمینت دندان صحبت نماییم و به مضرات آن اشاره نماییم.

لمینت دندان روشی که انجام دهیم یا نه

بر همگان پوشیده نمی باشد که لمینت دندان روشی سریع برای پوشاندن نقص های دندان و لبخند ما است. لمینت دندان جذابیت و زیبایی را به ما هدیه می دهد. البته در کنار مزیت هایی که دارد یک سری معایب نیز دارد که در ادامه به آن به طور مفصل می پردازیم. شاید برای افراد این سوال پیش بیاید که آیا لمینت دندان را انجام دهند یا کلا از انجام آن صرف نظر کنند.

لمینت

جواب این سوال به شما بستگی دارد، اما قبل از انجام هر کاری باید تمام جوانب آن را بسنجید و تصمیم درستی بگیرید. البته با دندان پزشک خود مشاوره کنید و بهترین تصمیمی که برای شما مناسب می باشد را اتخاذ نمایید.

عوارض لمینت دندان

صدمه و آسیب دیدن لمینت دندان یکی از عوارضی می باشد که ممکن است برای افراد به وجود آید. ممکن است دندان های لمینت شده افراد لب پر شود و یا دچار شکستگی گردد. این یک عارضه شایع در بین افرادی می باشد که بر روی دندان های خود لمینت انجام داده اند. اگر این کار را بر روی دندان های خود انجام داده اید دیگر فکر جویدن چیزهای سخت مثل تخمه، فندق و پسته و … را از سر بیرون کنید، زیرا این ها همگی قاتل لمینت می باشند و صدمات زیادی به آن وارد می کنند. البته لمینت ها را می توان ترمیم کرد ولی اگر ترمیم نشوند به ناچار مجبور به تعویض آن ها می شوید. صدمه دیدن خود دندان یکی دیگر از عوارض این کار می باشد. برای نصب و کار گذاشتن لمینت بر روی دندان، دندان پزشک به ناچار یک لایه از مینای دندان را می تراشد. این کار را برای این انجام می دهد که بتواند لمینت را به راحتی و زیبایی بر روی دندان قرار دهد، و از حجیم شدن بیش از حد دندان در حین مواد گذاری جلوگیری نماید. دندانی که تراش خورده است نازک و آسیب پذیر شده است و دیگر نمی توان آن را به حال خود رها کرد. دیگر مینای تراش خورده جبران نمی شود، به همین علت باید قبل از انجام این کار این موضوع را مد نظر قرار دهید. لمینت دندان یک روش مادام العمر برای افراد می باشد که ناچارا باید تا آخر عمر آن را بر روی دندان خود نگه دارند.

حساسیت دندان یکی دیگر از عوارض این کار

یکی از عوارض لمینت دندان ایجاد حساسیت برای دندان ها می باشد. دندان ها به علت تراشیده شدن به گرما و یا سرما حساس می شوند، و این برای فرد آزار دهنده و دردناک می باشد. البته این حالت دائمی نیست بلکه گذرا و زود گذر است و بعد از مدتی از بین می رود.

اگر‌مینای دندان تان نازک است با دندانپزشک خود مشورت کنید و بعد اقدام به انجام این کار نمایید.  تغییر رنگ لمینت دندان یکی دیگر از عوارض این کار می باشد. این تغییر رنگ یکی از عوارض شایع این کار می باشد. لمینت های سرامیکی رنگ پذیری کمتری نسبت به کامپوزیت ها دارد. برای اینکه کمتر دچار مشکل در این زمینه شوید باید مصرف مواد غذایی رنگ دار را کم تر نمایید.

این مقاله را هم بخوانید: تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

چه کسانی واجد شرایط انجام لمینت نیستند؟

این کار برای همه افراد توصیه نمی شود. افرادی که دندان نازکی دارند این کار برایشان مناسب نمی باشد زیرا در این روش مینای دندان تراش می خورد و امکان دارد دندان هایشان به مشکل برخورد کند. کسانی که دندان قروچه زیاد می‌کنند لمینت کردن توصیه نمی شود، زیرا احتمال آسیب دیدن به لمینت دندان افزایش می یابد. دندان هایی که ترک های بزرگ دارند و یا پر شدگی های زیادی دارند نیز لمینت دندان برایشان توصیه نمی شود.

محصولات محبوب :

لمینت یک نوعی از ترمیم می باشد که بر روی سطح جلویی دندان ها قرار می‌گیرد و خودش به تنهایی نمی تواند باعث آسیب و یا پوسیدگی دندان ها شود.بعد از هربار غذا خوردن ذرات غذا در بین دندان ها قرار می‌گیرد، و اگر به طور مرتب بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید احتمال ایجاد پوسیدگی افزایش می یاید. اگر شما به طور ژنتیکی دندان هایی حساس و یا ضعیف دارید و یا دندان هایی دارید که زود به زود پوسیده میشوند، ما به شما لمینت دندان را توصیه نمی کنیم. زیرا احتمال افزایش پوسیدگی دندان های اصلی شما با این کار دو چندان می‌گردد، مخصوصا اگر نظافت دهان و دندان را به طور مرتب رعایت نکنید. برای انجام لمینت دندان این نکته را فراموش نکنید که باید دندان های طبیعی داشته باشید تا بتوان لمینت را بر روی آن نصب نمود.

لمینت آری یا خیر

در جواب این سوال باید گفت پاسخ با خود شماست. با توجه به فواید و معایب لمینت دندان و هم‌چنین با توجه به مشاوره دندانپزشک خود، شما می‌توانید این سوال را پاسخ دهید. این را بدانید هیچ‌کاری بدون عوارض نمی باشد، ولی یک سری اصول و روش ها وجود دارد که عوارض و معایب آن کار را می توان به حداقل رساند. حفظ بهداشت دندان ها یکی از این کار ها می‌باشد که به شما در جلوگیری این عوارض کمک می‌نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *