بلاگ

نحوه مسواک زدن در زمان ارتودنسی چگونه است؟

مسواک زدن در زمان ارتودنسی

ارتودنسي اولین قدم برای لبخند زيبا و سلامت دندان ها است، كه این به معنای مسواک زدن و استفاده صحیح از نخ دندان و همچنین پیروی از توصیه های متخصص ارتودنسی است. صرف نظر از اینکه تحت درمان ارتودنسی هستید یا خیر، رعایت بهداشت دهان و دندان ضروری است  در زمان طول درمان ارتودنسي باید مراقبت بیشتری از دندان های خود داشته باشید، تا احتمال ابتلا به سایر مشکلات دندانی کاهش يابد.

مسواک زدن در زمان ارتودنسی

طبق توصيه هاي دندانپزشكان بايد دندان ها را به مدت دو تا سه دقیقه بعد از هر وعده غذایی با یک مسواک نرم و یک خمیر دندان حاوی فلوراید با حرکات دایره ای کوچک و ملایم مسواک زد.

اما مسواک زدن در زمان ارتودنسی تفاوت زیادی با مسواک زدن بدون بریس دارد. بدون ارتودنسي بايد  دو بار در روز به مدت حداقل دو دقیقه مسواک بزنید اما در زمان ارتودنسي بايد بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید تا غذای زیر براکت ها و سیم ها پاک شود.  همچنين،بايد از یک مسواک نرم یا مسواک برقی استفاده کنید و به آرامی به مدت دو دقیقه کامل مسواک بزنید تا به براکت ها یا سیم ها آسیب نرسد. علاوه بر اين،مسواک خود را هر 3 ماه یکبار یا زودتر تعویض کنید. اگر نمی توانید مسواک بزنید بعد از غذا دهان خود را بشویید. و فراموش نکنید که در طول درمان، علاوه بر مراجعه منظم به متخصص ارتودنسی، به تمیز کردن دندان های خود نیز ادامه دهید.

استفاده از بریس دندان‌های شما را صاف می‌کند، هرگونه ناهماهنگی را برطرف می‌کند و لبخندی زیبا به ارمغان می‌آورد. با این حال، تمیز کردن دندان‌ها را نیز سخت‌تر می‌کند و برای جلوگیری از هرگونه مشکل غیرضروری ، باید مراقبت بیشتری انجام دهید. پوسیدگی دندان در هنگام استفاده از بریس هاي ارتودنسي بیشتر اتفاق می افتد.

اگر هزينه هاي زيادي را صرف ارتودنسي كرديد،به اين دليل كه به دندان های خود اهمیت می دهید و دوست داريد لبخندي زیبا و سالم داشته باشید.اما بعد از مدتي با چالش تمیز و سالم نگه داشتن دندان های خود با وجود براکت ها، سیم ها و بريس ها مي شويد. بنابراين یادگیری نحوه مسواک زدن در زمان ارتودنسي بسيار ارزشمند است.

اشتباهات رايج مسواك زدن در زمان ارتودنسي

 • عدم مسواک زدن چند بار در روز

مسواک زدن در زمان ارتودنسی تنها راه حذف ذرات غذا و باکتری های مضر از دهان بعد از هر وعده غذایی است. بدون مسواک زدن مکرر، در معرض خطر پوسیدگی و لکه شدن دندان هستید که تا زمانی که بریس ها برداشته نشود مشخص نخواهد شد.

 • عدم استفاده از تکنیک مناسب برای بریس ها

مسواک زدن در زمان ارتودنسي به تكنيك ويژه اي نياز دارد.زيرا علاه بر دندان ها تمام سطوح براکت ها نیاز به تمیز کردن با مسواک دارند. برای مسواک زدن صحیح، مسواک خود را با زاویه 45 درجه زیر براکت ها نگه دارید و به آرامي مسواک بزنید. سپس برس را صاف روی سطح براکت نگه دارید و مسواک بزنید و بعد از اين مسواك را در 45 درجه بالای براکت قراردهيد و مسواك كنيد.

 • عدم استفاده از نخ دندان

نخ دندان کشیدن تنها راه موثر برای تمیز کردن بین دندان ها و خط لثه استدر زمان ارتودنسي است كه نبايد فراموش شود.

 • زمان مسواک زدن

حداقل دو دقیقه زمان براي مسواك زدن كامل دندان هاي ارتودنسي بسيار مهم است.

 • استفاده از خمیر دندان نامناسب

دندانپزشكان استفاده از خمیر دندان یا ژل حاوی فلوراید را برای مسواک زدن توصیه می کنند. هنگامی که از بریس استفاده می کنید، هرگز از خمیر دندان سفید کننده استفاده نکنید.

مسواک زدن در زمان ارتودنسی

 • عدم مراجعه منظم به دندانپزشك

هر شش ماه یکبار برای تمیز کردن حرفه ای خود به دندانپزشک عمومی خود مراجعه کنید. اين مورد به حفظ سفيدي دندان ها کمک مي كند.

نحوه مسواک زدن در زمان ارتودنسي

بر كسي پوشيده نيست كه پلاک ها به طور مداوم روی دندان ها تشکیل می شود و سبب زردي و پوسيدگي دندان ها مي شود.در زمان ارتودنسي اين وضع بدتر مي شود. به همين دليل مسواك زدن در زمان ارتودنسي بسيار توصيه مي شود. قبل از مسواک زدن، براي شل شدن مواد غذایی که در داخل و اطراف بریس ها گير كرده اند،دهان خود را با آب بشوييد. سپس براي مسواک زدن از خط لثه با زاویه 45 درجه شروع کنید. پس از مسواک زدن خط لثه، مسواک را در بالای براکت ها قرار دهید و به سمت پایین مسواک بزنید. سپس، پایین براکت و سیم ها را مسواک بزنید.

اطمينان حاصل كنيد كه هر دندان را در خط لثه و همچنین بالا و پایین براکت ها مسواک بزنید. این روند به از بین بردن پلاک و بقایای غذا کمک می کند، البته تا زمانی که مسواک را به خوبی زاویه دهند و یاد بگیرند که چگونه دندان‌های خود را با بریس مسواک بزنند.

 • بهداشت روزانه دهان و دندان

برای کاهش احتمال گير افتادن پلاک و ذرات غذا در دندان ها ، مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و ميان وعده توصیه مي شود.

 • شناختن زاویه هاي دندان

با نگه داشتن مسواک در زاویه 45 درجه به آرامی در امتداد خط لثه مسواك بزنيد. در مرحله بعد، زاویه مسواک را تغییر داده تا بتوانید قسمت بالای براکت ها را نيز با دقت مسواک بزنید. سپس مسواک را طوری قرار دهید که زاویه آن به سمت بالا باشد تا بتوانید زیر براکت ها و سیم ها را نيز مسواک بزنید.

 • گذاشتن وقت لازم

مسواك زدن در زمان ارتودنسي، بسیار مهم است که تمام سطوح لازم بریس ها و دندان های خود را به طور کامل مسواک بزنید و حداقل دو دقیقه را به طور فعال بايد به مسواک زدن دندان های خود اختصاص دهید.

 • نخ دندان

نخ دندان کشیدن با براکت ها و سیم های متصل به دندان ها بسیار سخت است، اما گام مهمی براي رعايت روال بهداشت دندانی مي باشد.

 • آبكشي

پس از مسواک و نخ دندان کشیدن، وقت آن است که دهان خود را با یک دهانشویه آنتی باکتریال بشویید. این كار به از بین بردن میکروب ها و ذرات باقی مانده غذا كمك مي كند.

 • بررسي دندان ها

بعد از مسواك زدن، چند دقیقه در آینه کار خود را بررسی کنید. این مرحله به شما کمک مي كند كه آیا نیاز به مسواك دوباره است يا خير.

محصولات محبوب :

خرید آلیاژ دم کست 

خرید پودر پرسلن

توصيه هاي مسواك زدن در زمان ارتودنسي

در حالی که دندانپزشكان توصيه مي كنند، باید دندان های خود را تقریباً دو بار در روز تميز كنيد، این قانون براي دندان هاي ارتودنسي صدق نمي كند، عمدتاً به این دلیل که براکت ها و سیم هایی که با بریس ها پوشانده شده اند باعث ایجاد مشکلات پلاك و پوسيدگي دندان ها شوند. علاوه براين،به همين دليل توصیه می شود حداقل چهار بار در روز دندان های خود را تمیز کنید، يك بار بعد از خوردن صبحانه، بعد از خوردن ناهار، بعد از شام و قبل از خواب. بیماری رایجی که به نام ژنژیویت در افرادي كه ارتودنسي كردند در عرض 48 ساعت منجر به پوسيدگي لثه و بدتر شدن سلامت دهان و دندان شود.

مسواک زدن در زمان ارتودنسی

در کنار مسواک زدن، ضروری است که به طور منظم نخ دندان بکشید و حداقل دو بار در روز از دهان شویه استفاده کنید. همچنين اطمینان حاصل کنید که دهانشویه و خمیردندانی که استفاده می‌کنید حاوی ماده‌ای به نام فلوراید باشد، زیرا این ماده به سفیدی و تمیزی دندان‌های در زمان ارتودنسي و بعد از آن كمك مي كند.

همچنين، باید از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که به طور قابل توجهی برای سلامت دندان های شما مضر هستند، مانند کافئین و نوشیدنی های ورزشی خودداری کنید.

همينطور باید همیشه از مصرف غذاهای چسبنده به ويژه قند خودداری کرد زیرا به براکت ها و دندان های شما آسیب مي رسانند.علاوه بر اين،اطمینان حاصل کنید که از نوشیدنی های گازدار نیز اجتناب کنید، زیرا اسید موجود در آنها مینای دندان شما را از بین مي برد. برخی از غذاهای اضافی که باید هنگام استفاده از بریس ها محدود کنید عبارتند از پاپ کورن، کارامل، چیپس و آدامس. با حفظ یک رژیم غذایی سالم، خطر ابتلا به مشکلات دندان و لثه به میزان قابل توجهی کاهش می یابد .

همچنین مهم است که حداقل یک بار در روز از نخ دندان به درستی استفاده کنید و پس از پایان استفاده از نخ دندان، حداقل 30 ثانیه دهان خود را با دهانشویه بشویید .

بهترین مسواک برای استفاده در زمان ارتودنسي چیست؟

براي جلوگیری از آسیب ديدن براکت ها و سیم های بریس ها ،دندانپزشكان مسواک هاي نرم را تجويز مي كنند. برخی از مسواک ها به طور خاص برای استفاده افرادي كه ارتودنسي كردند،طراحي شده اند. تا به خوبي اطراف براکت ها و سیم ها تميز شوند.

سه نوع مسواك زدن در زمان ارتودنسي

 • مسواك برقي

یکی از محبوب‌ترین انواع مسواکها، مسواک برقی است. با وجود محبوبیت و مفید بودن چنین مسواک‌هایی، ممكنه موهای مسواک‌های برقی به راحتی در براکت‌ها گیر كنند كه مسواك زدن در زمان ارتودنسي را دشوار مي كند .

 • مسواك استاندارد

هنگام انتخاب این گزینه، مهم است که هنگام مسواک زدن در زمان ارتودنسي، موها همیشه به سمت بالا زاویه داشته باشند تا بدون نگرانی از گیر کردن موها در بریس‌ها، دندان‌ها را به‌درستی تمیز کنید.

 • مسواک بین دندانی

نوع دیگری از مسواک که در هنگام استفاده از بریس موثرترین آن در نظر گرفته می شود، مسواک بین دندانی است. این برس به طور خودکار دارای یک سر زاویه‌دار است که باعث می‌شود به راحتی براكت ها را بدون گیر کردن موها تميز كنيد.

نتيجه گيري

اهميت مسواک زدن در زمان ارتودنسي  بسيار مهم است.مسواک زدن پلاک و ذرات غذا را از روی دندان ها و بریس های ارتودنسي پاک می کند. پلاک ماده مضری است که به دندان ها حمله می کند و باعث ایجاد پوسیدگی دندان و بیماری لثه(خطرناک ترین مسائل دندانی در جهان امروز) می شود. همچنین، هنگام برداشتن بریس‌ها، پلاک ها لکه‌های زردی روی دندان‌ها ایجاد مي كند. بنابراين، مسواک زدن در زمان ارتودنسي با از بين بردن ذرات غذا به شما کمک مي کند لبخندی زيبا و منحربه فرد داشته باشيد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *