بلاگ

نحوه صحیح نخ کشیدن دندان در زمان ارتودنسی

نخ کشیدن در زمان ارتودنسی
نخ کشیدن در زمان ارتودنسی

نحوه صحیح نخ کشیدن دندان در زمان ارتودنسی

 

دندان ها عضو مهمي در بدن هستند كه سلامت آنها براي زيبايي چهره و سلامتی هر فردي بسیار مهم است.نخ دندان يكي از راه هاي موثر بهداشت دهان و دندان است كه به ندازه مسواك زدن اهميت بسزايي دارد. با اين حال، اين كار عموما براي افرادي كه ارتودنسي كردند،به خصوص با بريس و سيم هايي كه روي دندان ها كشيده شده، بسيار سخت است .با اين حال،استفاده از نخ دندان را نبايد نادیده گرفت و بايد تکنیک های نخ کشیدن در زمان ارتودنسي را بدانيد،تا از بیماری لثه و پوسیدگی دندان جلوگیری کنید.

ارتودنسي روشي عالي در دندانپزشكي است كه براي اصلاح دنان هاي كج و ناهموار به كار مي رود و شانس شما را برای تجربه مشکلات سلامت دهان و دندان در آینده کاهش مي دهد. با این حال، مراقبت از دندانها در زمان ارتودنسي بسیاری حیاتی است. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به حذف مواد غذایی و باکتری هایی که منجر به ایجاد لکه و حفره شود کمک می کند و از التهاب لثه و سایر مشکلات سلامت دهان و دندان در آينده جلوگيري مي كند. از آنجایی که بریس‌ها هنگام خوردن غذا، قند و مایعات را در خود نگه مي دارند، بسیار مهم است که از نخ كشيدن در زمان ارتودنسي غافل نشد . در هر صورت،نخ کشیدن در زمان ارتودنسي مهارت ضروری است كه ارزش ياد گرفتن دارد. اگر قصد انحام ارتودنسی را دارید، می‌توانید بهترین سن انجام ارتودنسی را در بلاگ دندانساز بخوانید.

نخ دندان یکی از بخش‌های حیاتی بهداشت دهان و دندان است به‌ویژه در طول درمان ارتودنسي است.براکت‌ها و سیم‌هایی که برای شکل‌گیری بریس‌های سنتی ارتودنسي استفاده می‌شوند، مکان‌های مخفی بسیار خوبی برای رشد باکتری‌ها فراهم می‌کنند، كه استفاده از نخ دندان را بسيار ضروري مي كند.با استفاده از تکنیک‌های مناسب نخ کشیدن در زمان ارتودنسي علاوه بر بهداشت دهان و دندان خود  از لبخندی سالم‌تر و شادتر لذت خواهيد برد. اگر در مورد نخ دندان کشیدن با در زمان ارتودنسي به کمک نیاز دارید، در اين مقاله با آموزش آن سعي كرديم تا شما را به اهداف لبخند و سلامتي دندان هايتان برسانيم.

چرا نخ كشيدن در زمان ارتودنسي مهم است؟

همه ما مي دانيم كه دندانپزشکان بر ضرورت نخ دندان كشيدن بسيار تاكيد دارند، اما دقیقاً چرا نخ دندان کشیدن اینقدر مهم است؟ غذاها و نوشیدنی هایی که به صورت روزانه مصرف می کنیم اسیدها و باکتری ها را وارد دهان ما می کنند.در نتيجه، مسواک زدن دو بار در روز برای خلاص شدن از شر این باکتری و حفظ بهداشت دهان و دندان بسیار مفید است.اینجاست که استفاده از نخ دندان براي نواحی خاصی از دهان، مانند بین دندان‌ها كه فضایی برای پنهان شدن باکتری‌ها فراهم می‌کند، بسيار مفيد است.

نخ دندان کشیدن

اهمیت نخ كشيدن دندان در زمان ارتودنسي

 

در زماني كه دندان ها ارتودنسي مي شوند باكتري هاي بيشتري در سطح دندان ها باقي مي مانند كه استفاده از نخ دندان اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. عدم رعایت یک روال خوب و روزانه نخ كشيدن در زمان ارتودنسي تأثیر منفی بر سلامت دهان دارد و منجر به مشكلات زير مي شود:

 • دندان های لکه دار یا زرد
 • بیماری لثه
 • پوسیدگی دندان
 • نفس بدبو

نکاتی برای سهولت نخ كشيدن در زمان ارتودنسي

 • قبل از مسواک زدن با آب بشویید . شستشو با آب بعد از غذا خوردن به شل شدن و از بین بردن مواد غذایی که در بریس ها گیر کرده اند، کمک می کند.
 • قبل از نخ کشیدن دندان های خود را مسواک بزنید.
 • از نخ دندان موم دار استفاده کنید.
 • حدأقل یکبار در روز دندان ها را نخ بكشيد.
 • پس از مسواک زدن و درست قبل از خواب، از شستشوی فلوراید برای کمک به حفظ استحکام و سلامت دندان ها استفاده کنید.
 • هر سه ماه یک بار در طول درمان ارتودنسی به دندانپزشك مراجعه كنيد.

نخ كشيدن در زمان ارتودنسي در كودكان

درمان ارتودنسی در کودکان خردسال (6 یا 7 ساله) بسيار سخت تر است زيرا کودکان در این سن مهارت لازم برای موفقیت در استفاده از نخ دندان را ندارند و نیاز به کمک والدین دارند. از آنجایی که نخ دندان کشیدن در زمان ارتودنسي زمان بر است در حين انجام اين كار مي توانيد براي كودك موسيقي يا برنامه مورد علاقه اش را پخش كنيد.

نحوه نخ كشيدن در زمان ارتودنسي

 • نخ دندان کشیدن سنتی

نخ کشیدن بعد از هر وعده غذایی به تمیزي دندان‌ها و بریس‌هاي ارتودنسي کمک می‌کند، اگر در صورتي كه شدید که نخ دندان تمام ذرات غذایی بین دندان ها و اطراف بریس های شما را از بین نمی برد، حتما به پزشك مراجعه كنيد.

نخ دندان کشیدن سنتی

نخ دندان کشیدن سنتی

 

نخ كشيدن سنتي روشی عالی برای تمیز کردن غذا و پلاک بین دندان‌ها است، اما برای افرادی که بریس دارند، کمی مشکل است. و حداقل به 10 تا 15 دقيقه زمان براي کشیدن نخ دندان به دور براکت و سیم ها نياز است.

نحوه استفاده از نخ دندان سنتی با بریس

 • در صورت امکان از نخ دندان نازك با روكش موم استفاده کنید. تا هنگام نخ كشيدن به بريس ها نچسبند.
 • مقدار نخ دندانی که باید استفاده کنید بر اساس اندازه دهان و دست شما کمی متفاوت باشد. اکثر منابع دندانپزشکی قطعه ای به طول 12 تا 18 اینچ (30 تا 46 سانتی متر) را توصیه می کنند.
 • نخ را با احتیاط آن را زیر یا روی سیم اصلی بریس های خود بکشید و مراقب باشید که گیر نکند.
 • براي نخ كشيدن بين دندان ها نيز یک انتهای نخ را در دست بگیرید و انتهای آن را دور انگشتان سبابه خود بپیچید سپس نخ را طوری تنظیم کنید که از انتهای هر انگشت اشاره تا نوک انگشت بالا رود و به آرامی فضاي بين دندان ها را تميز كنيد.
 • نخ دندان کشیدن فقط برای از بین بردن تکه‌های غذایی که گیر می‌کنند نیست، بلکه برای از بین بردن پلاک، لایه‌ای نامرئی از باکتری‌ها که در صورت عدم رسیدگی می‌تواند باعث پوسیدگی، درد و تغییر رنگ شود نیز مهم است.
 • سپس یک انتهای نخ را بگیرید و به آرامی بکشید تا آزاد شود، مراقب باشید که آن را روی بریس های خود گیر نکنید.
 • این کار را برای هر دندان تکرار کنید .

 

 • واترپیک (Waterpik) يا فلوسر آب

واتر پيك یک ابزار منحصر به فرد است که از جریان ثابت آب برای تمیز کردن بین دندان ها امتداد خط لثه استفاده می کند. در اين روش با استفاده از جریان آب تنها در سه تا پنج دقیقه دندان ها تميز مي شوند.برخی از برندهای واترپیک داراي نوک های مخروطی هستند كه اطراف براکت ها و بین دندان ها را پاك مي كند.

این ابزار جریان باریکی از آب را پرتاب می کند که برای حذف ذرات غذا و تمیز کردن بین دندان ها عالي است، اگرچه دندانپزشکان معمولاً آنها را به جای نخ دندان کشیدن توصیه نمی کنند. اما به عنوان ابزاري مکملی برای استفاده از نخ دندان مفید است و برخی از مواد غذایی که دسترسی به آنها دشوار است را خارج كند.

نحوه کشیدن نخ دندان با واترپیک

 • مخزن آب دستگاه را با آب پر کنید. می توانید دهانشویه نيز به آب اضافه کنید .
 • نوک مخروطی را روی نخ دندان قرار دهید و فشار آب را روشن كنيد،در حين كار دهان تان را ببنديد تا آب از دهان خارج نشود.
 • در صورت تمایل، می‌توانید به آرامی دندان و براکت‌ها را مسواک بزنید تا مواد غذایی یا باقی مانده‌ها از بین بروند.
 • نوار دندان

نوار دندان نوع خاصی از نخ دندان است که نازک و پهن مي باشد و كار با آن براي افرادی که دندان‌ها یا لثه‌های دردناکی دارند راحت‌تر است.

 • مسواك بين دنداني

مسواک بین دندانی برس های کوچک، انعطاف پذیر و نوک تیز هستند که شبیه به درخت کاج مي باشند. شکل منحصربه‌فرد اين  مسواك آن را برای تمیز کردن پشت بریس‌ها عالی كرده است .

نخ کشیدن در زمان ارتودنسی

بریس و مسواک بین دندانی

 

با اين حال،برس های بین دندانی به عنوان جایگزینی برای نخ دندان در نظر گرفته نمي شود. زيرا نمی توانند بین دندان ها را به خوبی نخ دندان تمیز کنند و براي تميزي ناحیه پشت بریس ها بايد از نخ دندان نيز استفاده كنيد.

 • برس ارتودنسي

مسواک ارتودنسی نوع خاصی از مسواک با موهای V شکل است كه مخصوص تمیز کردن پشت بریس ها مي باشد.

نتيجه گيري

زيبايي لبخند تنها با مراقبت عالی از دندان ها ميسر مي شود. مراقبت از دندان ها براي افرادي كه ارتودنسي كرده اند كمي سخت است زيرا ذرات غذا روی دندان ها و بریس باقی می ماند و باعث ايجاد پلاک مي شود. از طرفي ،اسيد حاصل از باکتری های دهان منجر به تورم یا بیماری لثه، پوسیدگی دندان یا کلسیفیکاسیون (لکه های سفید دائمی روي دندان ها) مي شود. به همن دليل،نخ کشیدن در زمان ارتودنسی بعد از هر وعده غذایی برای حفظ سلامت دندان ها و لثه ها بسيار مهم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *