بلاگ

wax-up چیست؟

wax-up چیست

زمانی که یک یا دو دندان دائمی کشیده می‌شوند یا به دلیل آسیب دندان از بین می‌روند، ممکن است ایمپلنت دندان به‌عنوان درمان در نظر گرفته شود. ایمپلنت‌ها و سایر روش‌های زیبایی دندان را می‌توان از طریق wax-up تشخیصی، سریع‌تر و بادقت بیشتر انجام داد. در ادامه در باره اینکه wax-up چیست؟ بیشتر می‌خوانید.

توضیحات بیشتر درباره wax-up

wax-up ابزاری است که می‌توان از آن برای تشخیص و درمان ایمپلنت‌های تک دندانی با استفاده از موم یا پروتز دندان‌های ست شده در موم استفاده کرد. این ابزار اطلاعات تشخیصی مهمی را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد آیا یک درمان خاص مناسب است یا خیر. همچنین به انتخاب روش مناسب ترمیم کمک می‌کند و نیاز به درمان ارتودنسی یا جراحی پیش پروتز را نشان می‌دهد. قالب‌های تشخیصی و wax-up می‌توانند به تخمین مقدار فضای ترمیمی در دسترس کمک کنند و هرگونه نیاز به درمان در قوس مقابل را برای به‌دست‌آوردن چنین فضایی نشان دهند. به علاوه می‌تواند به ارزیابی طرح اکلوزال برنامه‌ریزی‌شده کمک کند و نشان دهد که چه تغییراتی در دندان‌های باقی‌مانده موردنیاز است. علاوه بر این، wax-up می‌تواند به‌عنوان وسیله‌ای برای ارتباط بین پزشک، تکنسین و بیمار استفاده شود..

wax-up چیست

مزایا و اهمیت استفاده از wax-up

پس از آن که فهمیدید wax-up چیست، دانستن مزایای آن هم می‌تواند به انتخاب شما کمک کند. استفاده از این روش بسیار متداول است اما هنوز برخی از متخصصان و بیماران آگاهی کامل از مزایای این ابزار اطلاعی ندارند. در ادامه مهم‌ترین دلایل استفاده از این ابزار را برسی می‌کنیم.

  • تشخیص مناسب را برای درمان فراهم می‌کند: با استفاده از این روش تشخیص برای درمان مناسب آسان‌تر خواهد بود. میزان فضایی که به ترمیم نیاز دارد را با بالاترین دقت ممکن نشان می‌دهد. همچنین نیاز به جراحی یا ضرورت درمان خاص را نشان می‌دهد.
  • ایجاد دید بهتر برای دندانپزشکان: ازآنجایی‌که با wax-up شکل دقیق دهان و دندان قالب‌گیری می‌شود، این به دندانپزشک دید بهتری از آنچه روی آن کار می‌کند، می‌دهد. تفاوت دندانپزشکی و دندانسازی را در بلاگ ما بخوانبد.

دندانپزشکی زیبایی نیاز به جایی برای خطا ندارد، به همین دلیل دندانپزشکان باید بتوانند دندان‌ها را به‌درستی ارزیابی کنند.

  • متناسب بودن این روش با درمان: با یک مدل wax-up که کاملاً در دهان خود قالب‌گیری شده است، اتصالات دقیق‌تر از همیشه خواهند بود. wax-up قالبی به‌عنوان ابزاری عمل می‌کند که دندانپزشک شما می‌تواند در اصلاح ایمپلنت‌های دندانی شما از آن استفاده کند.

به‌عنوان مدلی از نتایج موردنظر عمل می‌کند: اگر در مورد درمان فکر دومی دارید، یک ماکت شما را بهتر راهنمایی می‌کند و باعث می‌شود احساس راحتی بیشتری کنید. دندانپزشک شما نیز به آن تکیه خواهد کرد تا بهتر توضیح دهد که وضعیت دندان شما چیست و برای اصلاح آن چه کاری می‌تواند انجام دهد. داشتن یک ماکت مستقیم به شما دید بهتری از آنچه که قرار است اتفاق بیفتد خواهد داد.

wax-up چیست

مراحل انجام wax-up چیست؟

اگر بیشتر نگران نحوه انجام آن هستید، به شما می‌گوییم که این نگرانی‌ها را پشت سر بگذارید. اپیلاسیون تشخیصی معمولاً یک روش سریع است که توسط دندانپزشک، تکنسین و شما تسهیل می‌شود. در اینجا نحوه قراردادن تکنیک اپیلاسیون دندان در این فرآیند آورده شده است:

  1. انجام قالب‌گیری باکیفیت بالا انجام که برای این کار معمولاً از آلژینات استفاده می‌کنند، اما برخی از دندانپزشکان انواع دیگر را ترجیح می‌دهند. برخی دندان‌پزشکان گرفتن عکس را انتخاب می‌کنند.
  2. ساخت دو ماکت دندان شما انجام می‌شود. دو مورد ضروری است تا دندانپزشک شما بتواند چیزی برای نگهداری برای این عمل داشته باشد و چیزی که بتواند برای اپیلاسیون استفاده کند.
  3. پس از انجام واکس‌اپ تشخیصی، تکنسین دندانپزشک و بیمار دست در دست همکاری می‌کنند تا آن را به شکل کامل در بیاورند. توصیه‌های دندانپزشک شما و ترجیحات شما به تکنسین منتقل می‌شود تا مدل عالی را ارائه دهد.

نتیجه‌گیری

در این مقاله درباره این که wax-up چیست، چه مزایایی دارد و چگونه انجام می‌شود توضیحات مختصری داده شد. در انتها می‌توان گفت که استفاده از این ابزار به‌عنوان یکی از متداول‌ترین روش‌های تشخیصی در دندانپزشکی مرسوم است و شما می‌توانید با استفاده از این ابزار چه به‌عنوان پزشک یا بیمار از کیفیت و سهولت در درمان لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *